Rafinérska spoločnosť Slovnaft by mala za porušenie cenovej disciplíny v rokoch 2002 až 2004 zaplatiť 1,353 mld. Sk. V utorok na tlačovej konferencii to potvrdil minister financií Ivan Mikloš. „Za roky 2002 a 2003 kontrolovala zostavená kontrolná skupina jednotlivé nákladové položky a ich ekonomickú oprávnenosť, v roku 2004 preverovala skupina primeranosť, resp. neprimeranosť zisku za prvé tri štvrťroky,“ povedal Mikloš.
Podľa ministra financií nedodržal Slovnaft v rokoch 2002 a 2003 platnú legislatívu a do ceny svojich výrobkov započítal ekonomicky neoprávnené náklady. Zároveň podnik nedodržal pravidlá vecnej regulácie. „Týmto postupom tak Slovnaft porušil cenovú disciplínu v oblasti neoprávnených nákladov v roku 2002 vo výške 252,1 mil. Sk a o rok neskôr na úrovni 275,9 mil. Sk,“ skonštatoval Mikloš.
Kontrolná skupina podľa Mikloša ďalej zistila, že rafinérska spoločnosť pri svojom dominantnom postavení na relevantnom trhu predávala za deväť mesiacov tohto roka pohonné hmoty za ceny, pri ktorých dosahovala neprimeraný zisk. „Keďže predávajúci nesmie pri predaji tovaru dohodnúť neprimeranú cenu, ktorá výrazne presahuje ekonomicky oprávnené náklady alebo primeraný zisk, spoločnosť Slovnaft týmto porušila zákon vo výške takmer 824 mil. Sk,“ uviedol Mikloš. Túto sumu podľa neho vypočítala komisia ako rozdiel medzi primeraným ziskom stanoveným podľa zákona a skutočne dosiahnutým ziskom. Za tri štvrťroky tohto roku totiž Slovnaft podľa Mikloša dosiahol zisk v tuzemsku na úrovni 1,921 mld. Sk, čo predstavuje 16,16-percentný pomer k nákladom. Pre porovnanie, za rovnaké obdobie minulého roka dosiahol Slovnaft zisk v tuzemsku v hodnote 842 mil. Sk, čo bolo vyše 7 % k nákladom.
Spoločnosť Slovnaft okrem uvedených zistení ešte podľa ministra porušila zákon o cenách tým, že predložila cenovým orgánom nepravdivé informácie. Za toto porušenie bola Slovnaftu uložená pokuta vo výške 1 mil. Sk.
Akciová spoločnosť bola podľa ministra financií informovaná o zisteniach kontrolnej skupiny a dostala možnosť vyjadriť sa k nim. „Aj keď Slovnaft túto možnosť využil, nepredložil žiadne nové skutočnosti, ktoré by menili vecný obsah kontrolných zistení,“ uvádza sa v informácii o výsledku cenovej kontroly. Komisia vychádzala pri kontrole z účtovných podkladov, fakturácie, colných a daňových podkladov, pričom Slovnaft nepredložil také relevantné prvotné doklady, ktoré by vyvracali závery komisie. Mikloš zároveň zdôraznil, že pri cenovej kontrole brala komisia do úvahy oprávnené náklady tak, ako ich špecifikuje zákon.
Firma Slovnaft nesúhlasí s obvineniami kontrolnej skupiny. „Celý postup kontroly je bez právneho základu,“ povedal generálny riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic. Minister financií to popiera s tým, že cenovú kontrolu začalo ministerstvo začiatkom novembra na základe jednoznačného stanoviska Protimonopolného úradu SR o dominantnom postavení podnikateľa na trhu. „Práve stanovisko protimonopolného úradu dáva možnosť cenovej kontroly,“ špecifikoval Mikloš. Minister zároveň nesúhlasí s výrokom Kaššovica, podľa ktorého hoci ministerstvo ohlásilo cenovú kontrolu, v protokole sa hovorí len o nákladoch a zisku. „Považujem to za absurdný výrok, pretože každý vie, že cena sa skladá z nákladov a zisku,“ zdôraznil Mikloš.
Spoločnosť sa podľa jej generálneho riaditeľa bude voči týmto sankciám brániť využitím všetkých legálnych prostriedkov. „Proti záverom kontroly sa odvoláme na Ministerstvo financií SR,“ podčiarkol Kaššovic. Podľa ministra financií sa Slovnaft môže v správnom konaní odvolať na dve úrovne. „Prvou úrovňou je generálna riaditeľka kontrolnej sekcie, druhú úroveň tvorím ja,“ povedal Mikloš. Dodal, že správne konanie trvá podľa zákona 30 dní, ak si to však vyžaduje závažnosť prípadu, môže sa predĺžiť až na 60 dní.