Vďaka schválenému zákonu o dôchodkovom sporení bude mať Slovensko najsilnejší kapitalizačný pilier v Európe a vytvoria sa predpoklady na najrýchlejší rast dôchodkov v rámci transformujúcich sa krajín. Po prijatí zákona Národnou radou SR to konštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník.
Poslanci podľa neho týmto rozhodnutím dali každému občanovi 9 % naviac k jeho príjmom a osobnému majetku. Vyjadril presvedčenie, že zvyšovanie dôchodkov v budúcnosti povedie k výraznému rastu životnej úrovne v SR. „Je to najsociálnejšie, čo poslanci mohli urobiť v prospech súčasných aj budúcich dôchodcov,“ vyhlásil pre médiá.
Napriek svojmu nesúhlasu s niektorými prijatými čiastkovými zmenami považuje minister schválený zákon za dobrý. Predpokladá, že v budúcom roku sa začne s budovaním inštitúcií a systémom druhého dôchodkového piliera. Od roku 2005 podľa neho „ľudia začnú vidieť prírastky na svojich osobných účtoch,“ čo sa týka tých, ktorí do druhého piliera dobrovoľne vstúpia. Vybudovať dôveru občanov v nový systém označil Kaník za „zložitú a ťažkú úlohu.“ „Etapa, ktorá prichádza, vôbec nie je ľahšia ako tá, ktorá je za nami,“ uviedol. Reformátori chcú podľa neho dbať o to, aby nevznikla žiadna pochybnosť o serióznosti a hodnovernosti tohto systému a „aby bolo všetko čisté, transparentné.“
Minister reagoval aj na otázku k možnosti zastavenia dôchodkovej reformy po prípadnej zmene vlády v roku 2004. Domnieva sa, že predčasné voľby sa neuskutočnia, a eventuálnu zmenu reformy by považoval za snahu ukradnúť prostriedky, ktoré od schválenia zákona patria občanom. „Všetci, ktorí budú mať snahu meniť tento systém, im chcú vziať tieto prostriedky,“ uviedol. Podľa neho by to bolo nielen ľavicové, ale aj niečo, čo je v demokracii neprípustné.
Kaníka podľa jeho slov mrzí, že neprešiel poslanecký návrh na zníženie hranice povinnosti investovať časť prostriedkov dôchodkových fondov na Slovensku. Vyjadril však presvedčenie, že rýchlo rastúca slovenská ekonomika bude vytvárať čoraz viac nových príležitostí na investovanie vyžadovaných 50 %.