Slovensko je jedinou kandidátskou krajinou, ktorá nemá vypracovanú takzvanú dosahovú štúdiu malého a stredného podnikania (MSP). Štúdia má analyzovať vplyv a dopad vstupu Slovenska do EÚ na podnikateľov. Má preskúmať kompatibilitu slovenského zákonodarstva v oblasti MSP s európskym. Na tlačovej besede to vo štvrtok uviedla podpredsedníčka vlády SR pre integráciu Mária Kadlečíková.
Prvú verziu tejto štúdie navrhnutej v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied má prerokovať Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení na konferencii, ktorá sa bude konať 7. mája tohto roku. Ročná podpora MSP v súčasnosti predstavuje 1,5 mld. Sk. Slovensko má k dispozícii 12 mil. eur ročne v rámci predvstupových fondov, 75 % tvorí príspevok EÚ, zvyšok pochádza zo štátneho rozpočtu SR.
Definovaním pozície malého a stredného podnikania v makroekonomickom prostredí, jeho súčasným stavom z hľadiska pripravenosti na vstup do EÚ, spoločenskými funkciami a významom sa zaoberá medzinárodná konferencia Malé a stredné podnikanie v Slovenskej republike na prahu EÚ, ktorá sa koná 25. až 26. apríla. Konferencia analyzuje rôzne formy podpory MSP a porovnáva prístup jednotlivých krajín k politike rozvoja a nástrojov podpory MSP.
„Je nevyhnutné, aby Slovenské malé a stredné podniky boli do roku 2004 pripravené na verejnú súťaž,“ uviedol veľvyslanec Európskej komisie Eric van der Linden. Podľa neho je potrebný vyvážený rozvoj všetkých regiónov SR. Až 80 % priamych zahraničných investícií v súčasnosti smeruje do Bratislavy. Slovensko má až päťnásobne vyšší výrobný potenciál, než je schopné skonzumovať. Jeho plné využitie a možnosť umiestniť investície aj do mimobratislavských regiónov závisí od úrovne infraštruktúry, a to najmä cestnej. Slovenskí malí a strední podnikatelia musia podľa Lindena vyvíjať tlak na terajšiu aj budúcu vládu, aby urýchlene pripravila Plán regionálneho rozvoja SR.
Definícia malých a stredných podnikov je v SR zhodná s odporučením Európskej komisie, podľa ktorej malý podnikateľ zamestnáva do 50 pracovníkov, stredný do 250.
Počet živnostníkov na Slovensku stúpol za minulý rok o 10 274, čo predstavuje medziročný nárast o 3,8 %. Počet malých podnikov do 50 zamestnancov vzrástol o 2 205 subjektov, teda o 3,9 %. Stredné podniky do 250 pracovníkov už dlhodobejšie zaznamenávajú negatívny trend, ich množstvo vlani pokleslo o 238 firiem, čiže o 7,7 %. Ako na tlačovej besede informoval generálny riaditeľ Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania Juraj Majtán, celkovo počet malých a stredných podnikov vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 1 967 subjektov, teda o 3,3 %.
Podiel malých podnikov na hrubom domácom produkte (HDP) vzrástol oproti roku 2000 v absolútnych hodnotách o 4,3 %, u stredných dokonca o 19,3 %, a to napriek poklesu ich celkového počtu. Celkový podiel malých a stredných podnikov (MSP) na HDP sa dostal v roku 2001 na úroveň 41 %, zatiaľ čo v roku 2000 to bolo 39,7 %.
Zisk MSP pred zdanením vzrástol za posledné štyri roky 2,4-násobne v prípade malých podnikov, u stredných firiem dokonca 4,7-násobne. Za minulý rok zaznamenali malé podniky zvýšenie ziskovosti o 20 %, stredné až o 69 %.
Podiel MSP na celkovej tvorbe pridanej hodnoty v absolútnych hodnotách vlani oproti roku 2000 vzrástol o jeden percentuálny bod na 47 %. U malých podnikov sa podiel na tvorbe pridanej hodnoty zvýšil o 3,6 %, u stredných firiem dokonca o 19,9 %.
Počet pracovných miest v rámci živnostníkov sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 23 750, teda o 5,2 %. Malé podniky v minulom roku zamestnávali o 21 490 pracovníkov viac, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 6,5 %. U stredných podnikov sa zamestnanosť nezmenila, ale pri poklese ich celkového počtu agentúra konštatovala, že zamestnanosť v nich stúpa.