Deficit bežného účtu platobnej bilancie môže v budúcom roku spôsobiť na Slovensku finančnú krízu. Príliv zahraničných investícií sa totiž v roku 2003 oslabí vzhľadom na nižší objem privatizácie. Oživujúca konjunktúra v Európe bude stimulovať slovenský export, zatiaľ čo vývoz SR negatívne ovplyvní posilnenie koruny. Uviedol v rozhovore pre denník Die Presse expert Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie WIIW Zdenek Lukas.
Významnú úlohu preto musí zohrať kurzová a monetárna politika Národnej Banky Slovenska. Zvýšená spotreba Slovenska by sa mala podľa odporúčaní Medzinárodného menového fondu utlmiť fiškálnymi opatreniami a nie menovými zásahmi.
Príčinou vysokého deficitu bežného účtu platobnej bilancie SR v roku 2001 je podľa Lucasa vysoký import technológií zahraničných firiem etablovaných na Slovensku ako aj zvýšenie súkromnej spotreby, ktorá spôsobila rast dovozu spotrebných tovarov. Na druhej strane sa vývoz nevyvíjal tak dynamicky ako v minulosti, lebo slovenská koruna výrazne posilnila najmä vo štvrtom kvartáli, pričom tento trend pokračuje aj v súčasnosti. Zhodnotenie slovenskej meny súviselo aj s privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
Deficit bežného účtu platobnej bilancie SR dosiahol vlani 1,8 mld. USD, kým v roku 2000 to bolo 700 mil. USD. Deficit tak tvorí 8,8 % HDP.