ČLÁNOK




Slovensko žiada EÚ o skrátenie zoznamu poľnohospodárskych komodít
18. novembra 2003

Slovensko žiada Európsku úniu (EÚ), aby výrazne skrátila zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít, ktorý musí SR predložiť po vstupe do únie. Zoznam Brusel požaduje preto, aby zabránil špekuláciám so zásobami poľnohospodárskych výrobkov v budúcich členských krajinách po rozšírení.

EÚ sa totiž obáva, že špekulanti môžu ešte pred vstupom nahromadiť vo vstupujúcich krajinách lacnejšie zásoby cukru či obilia, čakať na rozšírenie a po 1. máji 2004 zarobiť na vyšších cenách. Brusel chce preto stanoviť takzvané normatívne zásoby a nadbytky zdaniť. Takýto postup zvolila EK aj pri predchádzajúcich rozšíreniach únie.

Slovensku sa ale nepáči, že na zoznam zaradila EK v jeho prípade až 55 komodít. „Chceme, aby sa sortiment výrobkov, ktoré sme povinní inventúrne odpočítať pre Brusel, zmenšil,“ povedal novinárom štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva SR Marián Radošovský, ktorý dnes so slovenskou požiadavkou vystúpil na zasadaní ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli.

Podľa jeho slov by pre Slovensko bolo prijateľných „možno päť – šesť, možno desať“ komodít. Pripomenul, že napríklad Rakúsko muselo pri svojom vstupe do EÚ inventarizovať len päť komodít. Malo by podľa M. Radošovského ísť len o hlavné komodity, ktorými sú v prípade SR napríklad cukor či pšenica.

Štátny tajomník upozornil, že z dodaných čísel o stave zásob budú následne vychádzať takzvané normatívne zásoby jednotlivých komodít pre Slovensko. „Ak tieto zásoby vykážeme a ony sa budú zdať ako nadmerné, sme povinní ich buď vyviezť do tretích krajín, alebo zaplatiť za ne dodatkové dovozné náhrady,“ vysvetlil M. Radošovský.

Keďže ale mnohé komodity nakupuje Slovensko pre svoj malý trh ad hoc, mnohokrát by podľa neho stanovovalo limity z nuly, alebo naopak z extrémne vysokého čísla, ak sa nákup istej komodity uskutočnil na dlhšie časové obdobie. Ďalším problémom podľa štátneho tajomníka je, že v prípade cukru a pšenice má Slovensko vypočítavať priemer z obdobia, v ktorom sú zahrnuté dva mimoriadne zlé hospodárske roky s nízkymi úrodami.

Okrem toho je vypracovať zoznam pre vyše 55 komodít mimoriadne náročné z hľadiska administratívnych kapacít a byrokracie. Na podobné problémy sa sťažujú aj ďalšie vstupujúce krajiny. Poľsko napríklad tvrdí, že nie je schopné inventarizovať zásoby asi 2 miliónov fariem. Okrem toho ide o slobodných súkromných podnikateľov, ktorých nemožno nútiť, aby štátnym úradom oznamovali výšku svojich zásob, argumentuje Varšava.

Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu odkázala, že nemôže zrušiť princíp zoznamu, ktorý má zabrániť špekuláciám, je však otvorená rozumným argumentom a v prípade dostatočného odôvodnenia zoznamy pre jednotlivé krajiny upraviť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS