ČLÁNOK




Slovensko zaplatí dlh voči ČSOB
10. februára 2005

Slovensko sa neodvolá voči rozhodnutiu arbitrážneho súdu vo Washingtone, podľa ktorého má štát zaplatiť ČSOB takmer 24,8 mld. Sk. Na tlačovej besede o tom po rokovaní vlády informoval minister financií Ivan Mikloš. Ako uviedol, Slovensko zaplatí ČSOB najneskôr do 11. februára 16 mld. Sk z prostriedkov štátnych finančných aktív. Zvyšnú časť záväzku v objeme 8,787 mld. Sk splatí Slovenská republika 1. januára budúceho roka spolu s úrokmi, ktoré budú zodpovedať jednopercentnému ročnému úročeniu. Spomínaný postup podľa ministra financií schválil kabinet jednomyseľne.

Na základe rozhodnutia arbitrážneho súdu malo Slovensko zaplatiť záväzok voči ČSOB do 28. januára 2005. Ministerstvo financií si však nechávalo dostatok času na rozhodnutie, aké stanovisko v tomto spore zaujme. Od 29. januára mal začať Slovensku plynúť 5-percentný úrok. Na základe dohody s ČSOB sa však celý záväzok voči banke v období od 29. januára do 11. februára neúročí. Nesplatená suma 8,787 mld. Sk sa tak začne úročiť od 12. februára vo výške 1 % p.a. „Suma 8,8 mld. Sk je splatná 1. januára budúceho roka, aby sme to mohli zahrnúť do rozpočtu roku 2006, ak by sme si ju museli požičať na trhu,“ konštatoval Mikloš, ktorý však predpokladá, že SR na uhradenie zvyšnej časti záväzku a úrokov bude mať dostatočné množstvo príjmov z privatizácie.

Ďalšie prípadné pokračovanie súdneho sporu by podľa ministra financií viedlo k neúmernému zvyšovaniu nákladov na právne služby, ktoré od začiatku sporu presiahli 600 mil. Sk. „Právnická kancelária zastupujúca SR navrhovala Slovensku možnosť technického odvolania. Z celkovej sumy takmer 25 mld. Sk by bolo podľa nej možné spochybniť takmer 3,3 mld. Sk,“ konštatoval Mikloš. Ako však dodal, právnická kancelária odmietla zmeniť spôsob svojho odmeňovania, podľa ktorého by niesla určité riziko a bola by odmenená len za úspešný výsledok v odvolaní. „Z toho vyplýva, že nie až tak veria v úspech pri spochybnení 3,3 mld. Sk,“ dodal Mikloš. Okrem toho by o spochybnení tejto sumy rozhodoval ten istý senát súdneho tribunálu, čiže by si podľa Mikloša musel uznať vlastnú chybu vo výpočtoch. Konanie v odvolaní by pravdepodobne trvalo 6 až 12 mesiacov, počas ktorých by sa záväzok 25 mld. Sk úročil 5 % p.a., čo by bolo 1 mld. úrokových nákladov. Podľa právnej kancelárie by sa s vysokou pravdepodobnosťou dalo získať 250 mil. Sk, ale úrokové náklady pokračovania sporu by boli 1 mld. Sk. „Preto som navrhol, že by do toho SR ísť nemala,“ zdôraznil Mikloš. Ako ďalej konštatoval, meritórne spochybnenie záväzku by bolo problematické v tom, že záväzok potvrdili viacerí predchádzajúci ministri financií.

Minister považuje dohodu s ČSOB za dobrú pre SR. „Ak by išlo len o naplnenie rozhodnutia arbitrážneho súdu, stálo by to Slovensko o 210 mil. Sk viac ako pri súčasných podmienkach dohody s ČSOB. Ide o čistý výnos z dohody oproti podmienkam, ktoré by platili pri striktnom naplnení rozsudku arbitrážneho tribunálu z konca minulého roka,“ dodal Mikloš. Postup MF bol podľa Mikloša opodstatnený a kvalifikovaný. „Teší ma, že sme sa dohodli, ale neteší ma skutočnosť, že SR musí záväzok platiť,“ povedal Mikloš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS