ČLÁNOK




Slovensko si podľa SEF v globálnej konkurencieschopnosti polepšilo
31. októbra 2003

Slovensko si v globálnej konkurencieschopnosti polepšilo. Svedčí o tom najnovšia Správa o globálnej konkurencieschopnosti 2003 – 2004, ktorú každoročne vydáva Svetové ekonomické fórum (SEF). Jeho partnerom pre SR je Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Slovensko sa podľa správy zlepšilo najmä v Indexe rastovej konkurencieschopnosti, ktorým SEF analyzuje potenciál ekonomík sveta dosiahnuť trvaloudržateľný ekonomický rast v strednodobom horizonte. Z pomedzi 102 krajín obsadilo 43. miesto, čo oproti minulému roku predstavuje zlepšenie o 6 miest. Lepšie ako Slovensko sa umiestnili Maďarsko s 33. priečkou a Česká republika na 39. mieste. Naopak, horšie dopadlo v hodnotení Poľsko, ktorému SEF prisúdilo 45. pozíciu.

V Indexe konkurencieschopnosti podnikov, ktorý odráža mikroekonomické prostredie krajín a vypovedá o vyspelosti podnikových procesov a kvalite podnikateľského prostredia, si Slovensko neudržalo minuloročnú 42. miesto a kleslo v rebríčku na 43. priečku. Aj v tejto oblasti SR predbehli Česi a Maďari s 35., respektíve 38. miestom. Za nami, na 47. priečke sa umiestnili Poliaci.

Najlepšie hodnotenie v Indexe rastovej konkurencieschopnosti dosiahla v tomto roku ekonomika Fínska, ktorá na druhú priečku odsunula USA. Európa má medzi desiatimi najlepšími ekonomikami sveta celkom šesť zástupcov, keď sa na tretie miesto dostalo Švédsko nasledované Dánskom. Švajčiarsko obsadilo 7. priečku, Island 8. a Nórsko 9. Nemecko na 13. mieste a Francúzsko na 26. si v hodnotení oproti minulému roku mierne polepšili najmä vďaka zlepšeniam v technologickej oblasti a v sfére verejných inštitúcií. Brzdou ich rýchlejšieho rastu boli naopak makroekonomické problémy, najmä v oblasti verejných financií.

Z ázijských krajín obsadili najvyššie priečky Taiwan s 5. miestom a tesne za ním skončil Singapúr. Najlepšie hodnotenou krajinou Afriky sa stala Botswana s 36. priečkou a Čile s 28. miestom je zasa najlepšie hodnotenou ekonomikou v Južnej Amerike.

Správa o globálnej konkurencieschopnosti využíva štatistické údaje a informácie z celosvetového dotazníkového prieskumu medzi riadiacimi pracovníkmi. V tomto roku odpovedalo celosvetovo rekordných 7 741 vedúcich predstaviteľov spoločností.

Správa poskytuje komplexné porovnanie 102 ekonomík sveta v makroekonomickej a mikroekonomickej oblasti, pričom pre každú krajinu identifikuje jej silné a slabé stránky. Index rastovej konkurencieschopnosti pozostáva z celkovo troch komponentov, ktorými sú makroekonomické prostredie, kvalita verejných inštitúcií a úroveň technológií. V prípade Slovenska pritom SEF v makroekonomickej oblasti pozitívne hodnotí najmä mieru úspor a výrazné zlepšenie dostupnosti úverov za posledných 5 rokov. Za slabiny označuje predovšetkým vysoký deficit verejných rozpočtov, nízku dôveru verejnosti voči politikom a infláciu. V podnikateľskom prostredí sú piatimi najproblematickejšími oblasťami korupcia, štátna byrokracia, komplikovanosť daňových predpisov, nedostatočná infraštruktúra a prístup k financovaniu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS