Slovensko patrí podľa Indexu ekonomickej slobody, ktorý vypracováva Heritage Foundation v spolupráci s Wall Street Journal, medzi prevažne slobodné krajiny sveta. Ako vo štvrtok informoval hlavný autor indexu Marc A. Miles, v tomto roku obsadilo Slovensko 36. priečku na svete s indexom na úrovni 2,43 bodu, čo je približne úroveň minulého roka. „SR urobila za posledné roky významný pokrok – zlepšilo sa najmä daňové prostredie a pokleslo fiškálne zaťaženie,“ skonštatoval Miles, podľa ktorého by Slovensko malo zlepšiť najmä oblasť vlastníckych práv, právny systém a tiež oblasť regulácie.
Pri výpočte Indexu ekonomickej slobody sledujú jeho tvorcovia desať faktorov – slobodný obchod, daňové a odvodové zaťaženie, vládne zásahy, menovú politiku, tok kapitálu a zahraničné investície, bankový a finančný sektor, mzdy a ceny, vlastnícke práva, reguláciu a čiernu ekonomiku. Index, ktorý meria stupeň otvorenosti desiatich faktorov 161 krajín sveta, sa pohybuje v pásme od 1 do 5. Jednotlivé ekonomiky rozdeľuje do štyroch skupín – na slobodné, prevažne slobodné, prevažne neslobodné a neslobodné. Približne 77 % ľudí na svete žije podľa Milesa v prevažne neslobodnej alebo neslobodnej ekonomike. V tomto roku skončilo v skupine slobodných krajín 73 štátov, čo je v medziročnom porovnaní o jednu krajinu viac.
Najliberalizovanejšími ekonomikami sa podľa Indexu ekonomickej slobody stali v tomto roku Hong Kong, Singapúr a Luxembursko. „Niektoré krajiny z čela rebríčka si neudržali konkurencieschopnosť. USA prvýkrát vypadli z prvej desiatky,“ skonštatoval Miles. Index USA sa pritom podľa neho nezhoršil, ale ďalšie krajiny sa zlepšili a preskočili USA v tomto hodnotení. USA má podľa Milesa podobné problémy ako väčšina krajín starej Európy – veľkú vládu, vysoké daňové sadzby a bohaté programy sociálneho zabezpečenia. Niektoré európske štáty sú však v oblasti ekonomickej slobody popredu, ako napr. Írsko, Luxembursko alebo Spojené kráľovstvo.
Najmenej slobodnými sú podľa posledného hodnotenia ekonomiky Turkmenistanu, Zimbabwe a Severnej Kórey. Z transformujúcich sa krajín dosiahlo výborné umiestnenie Estónsko, ktoré je v rebríčku celkovo štvrté. ČR sa nachádza na 33. mieste, Maďarsko na 35. mieste. Z krajín Visegrádskej štvorky sa v rebríčku najhoršie umiestnilo Poľsko, ktoré obsadilo 41. miesto.