Európska komisia (EK) navrhla spoločný systém výpočtu základu dane pre podniky, ktoré vyvíjajú svoju činnosť v Európskej únii (EÚ). Cieľom tohto návrhu je výrazne znížiť administratívnu záťaž, náklady na dodržiavanie právnych predpisov a právnu neistotu, ktorým podniky v EÚ v súčasnosti podľa komisie čelia, pretože musia pri určovaní svojich zdaniteľných ziskov dodržiavať až 27 rôznych vnútroštátnych systémov. „Navrhovaný spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb by znamenal, že podniky by pri podávaní svojich daňových priznaní mohli využívať výhody systému „jednotného kontaktného miesta“ a mohli by konsolidovať všetky svoje zisky a straty, ktoré im vzniknú na celom území EÚ,“ informuje zastúpenie EK na Slovensku.
V rámci nového systému by si však členské štáty zachovali svoju výsadu stanovovať sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré uznajú za vhodné. Nový systém by bol pritom pre spoločnosti voliteľným systémom. „To znamená, že tie spoločnosti, ktoré by sa domnievali, že by mohli profitovať z harmonizovaného systému EÚ, by si ho zvolili. Iné spoločnosti by mali právo naďalej postupovať podľa svojich vnútroštátnych systémov,“ uvádza EK.
Slovensko si pritom podľa stanoviska ministerstva financií, ktoré poskytlo agentúre SITA, vie predstaviť diskusiu o spoločnom daňovom základe pre firmy. Nový systém však podľa ministra financií nemôže Slovensku priniesť užší daňový základ. „Ak nebudeme musieť zhoršovať slovenský daňový systém, zužovať náš základ a zvyšovať sadzby, tak v zásade o tom vieme diskutovať. Zároveň však hrozí, že už keď bude spoločný daňový základ, už je možné urobiť aj harmonizáciu sadzieb, čo by bolo nešťastie pre celú Európu,“ konštatuje minister financií Ivan Mikloš.
Cieľom nového systému je podľa EK poskytnúť spoločnostiam jeden súbor pravidiel určovania základu dane z príjmov právnických osôb a možnosť podávať len jedno konsolidované daňové priznanie na jednom daňovom orgáne za celú svoju činnosť v rámci EÚ. Na základe tohto jedného daňového priznania by sa základ dane spoločnosti rozdelil podľa špecifického vzorca medzi členské štáty, v ktorých vyvíja svoju činnosť. „V spomenutom vzorci sa zohľadňujú tri faktory: aktíva, práca a obrat. Po tom, ako sa základ dane rozdelí, členské štáty budú môcť zdaniť svoj podiel z neho svojou sadzbou dane z príjmov právnických osôb,“ dodáva komisia.