Obchodné oddelenie (OBEO) slovenského Veľvyslanectva vo Fínsku reprezentovalo Slovenskú republiku na prestížnom všeobecnom veľtrhu v hlavnom meste severnej fínskej provincie Oulu. To je centrom výskumu a vývoja svetového elektronického gigantu fínskej firmy Nokia.
OBEO sa prezentáciou na tomto prestížnom veľtrhu snažilo upútať pozornosť fínskych podnikateľských subjektov a navigovať ich do smeru využitia priaznivých investičných podmienok a dobrého podnikateľského prostredia na Slovensku s výhodnými príležitosťami na ďalšiu internacionalizáciu ich aktivít.
Veľtrh otvorili Mikko Karvo, riaditeľ pre ekonomický rozvoj Oulu, Michal Vrábel, obchodný radca slovenského veľvyslanectva a Piia-Noora Kaupi, členka Európskeho parlamentu za Oulu.
Zástupca MH SR v zahraničí, Michal Vrábel, v príhovore poukázal na súčasné a historické aspekty, ktoré spájajú Slovensko a Fínsko a upriamil pozornosť na možnosti ďalšieho rozvoja vzájomnej ekonomickej a obchodnej spolupráce. Prezentoval Slovensko ako atraktívnu krajinu na ďalšie zahraničné investície s vysokou pridanou hodnotou najmä do výskumu, vývoja a inovácií, čo podporil vyzdvihnutím mimoriadne pozitívnych hospodárskych výsledkov a prijatím spoločnej európskej meny od 1. januára 2009.
Tak isto poukázal na analýzy niektorých fínskych spoločností, podľa ktorých je Slovensko optimálne situované na podnikanie v strednej Európe s dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily na východe, juhu a v strede SR s kvalitným podnikateľským prostredím, prijateľnými nákladmi, ideálnou polohou v strede Európy a výhodnou blízkosťou ku kľúčovým európskym trhom.
V podobnom duchu sa nieslo aj interview, ktoré následne Michal Vrábel poskytol najvýznamnejšiemu miestnemu denníku Kaleva. „Slovensko považuje Fínsko za veľmoc vo výskume, vývoji a v inováciách. Tieto poznatky sú pre nás inšpirujúce najmä pokiaľ ide o projekty s vysokou pridanou hodnotou a o tie máme najväčší záujem“, povedal pre fínsky denník Kaleva Michal Vrábel.
Autor článku Lassi Karppinen ďalej píše, že Slovensko je dôležitou výrobnou základňou automobilového priemyslu. Vyrába najviac automobilov na jedného obyvateľa na svete. Okrem spoločnosti KIA, ktorá vyrába svoj model Ceed práve na Slovensku, vyrábajú autá v tejto krajine aj PSA Peugeot-Citroën a VW. Getrag Ford vyrába prevodové skrine do automobilov na východnom Slovensku. Aj elektronický priemysel je na Slovensku významne zastúpený. Mnohé známe elektronické výrobky firiem ako sú napr. Sony a Samsung sú v dnešnej dobe vlastne vyrábane v krajinách bývalého východného bloku.
Podľa reportéra Lassi Karppinena aj z dôvodu dopytu po elektrospotrebičoch je saldo obchodnej bilancie deficitné z pohľadu Fínska. Národné hospodárstvo Slovenska sa rozvinulo dynamicky počas uplynulých rokov. HDP v minulom roku reálne stúpol o 10,4 %. Odhad reálneho rastu HDP pre tento rok sa pohybuje medzi 7, 6 – 7, 8 %.
V tejto súvislosti Michal Vrábel zdôraznil, že na Slovensku je stále dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Napríklad po bývalom zbrojárskom priemysle zostalo v krajine veľa vyškolených a špecializovaných strojárov. „Najviac si želáme nové investície do regiónov východného, južného a stredného Slovenska, kde je dostatok odborne pripravenej pracovnej sily“, podotkol Michal Vrábel pre fínsky denník Kaleva. Navyše, podľa neho, rozmach krajine prinesie aj Euro. To bude oficiálnou slovenskou menou od začiatku budúceho roka. Aj zníženie kurzového rizika je jedným z lákadiel Slovenska z pohľadu potenciálnych fínskych podnikateľov. Slovensko je jediným štátom zo skupiny krajín V4 ktoré sa stane začiatkom budúceho roka členom eurozóny, zdôraznil Michal Vrábel.