ČLÁNOK




Slovensko je proti znižovaniu rozpočtového limitu EÚ
21. januára 2004

Slovensko je zásadne proti znižovaniu rozpočtového limitu Európskej únie, ktoré žiadajú niektoré bohatšie štáty EÚ. Povedal to dnes v Bruseli slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí ministrov financií EÚ.

„Sme zásadne proti znižovaniu objemu z hľadiska (limitu) 1,24 % hrubého domáceho produktu EÚ, a sme zásadne za to, aby sa neznižovali výdavky na štrukturálne operácie a regionálnu politiku, vyrovnávanie regionálnych rozdielov a infraštruktúru,“ povedal Mikloš novinárom.

Európska komisia predloží 10. februára prvý návrh nového rozpočtového výhľadu EÚ na roky 2007-13 a zrejme potvrdí súčasný rozpočtový limit 1,24 % HDP napriek tomu, že šesť krajín – Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Rakúsko a Švédsko – v decembri vyzvalo na obmedzenie výdavkov na jedno percento.

Dnes nemecký minister financií Hans Eichel novinárov informoval, že by túto požiadavku mohli podporiť aj Slovinsko, Taliansko a Írsko. „Írsko nedalo žiadne svoje stanovisko k budúcej finančnej perspektíve,“ povedal ale na tlačovej konferencii írsky minister Charlie McCreevy.

Odmietavý postoj k obmedzovaniu výdavkov v rozšírenej EÚ potvrdil v prejave na London School of Economics predseda komisie Romano Prodi. „Sme na prahu najväčšieho rozšírenia v histórii EÚ…Je to nevhodný moment navrhovať zníženie limitu na jedno percento,“ vyhlásil Prodi.

Súčasný limit 1,24 % HDP obstál podľa neho skúšku času a nikdy sa vďaka rozpočtovej disciplíne nevyužil naplno. Prodi tiež pripomenul, že rozpočet EÚ je v porovnaní s verejnými výdavkami členských štátov veľmi skromný.

Komisia navrhne 10. februára tiež rozdelenie peňazí na regionálnu podporu po roku 2007 medzi nové a staré členské krajiny únie v pomere 50 ku 50. To sa slovenskému ministrovi Miklošovi nepáči. Presadzoval by rovnaké zaobchádzanie so všetkými podľa súčasných kritérií regionálnej politiky a nerozdeľovanie štátov na nové a staré.

Miklošovi sa nepozdáva ani zámer EK zvýšiť o 300 až 400 % výdavky na vedu, výskum, inováciu, špičkové technológie a ďalšie oblasti, kde majú väčšiu šancu uspieť skôr bohatšie súčasné krajiny únie.

„Toto nie je v našom záujme, sú to samozrejme potrebné veci, ale absorpčná kapacita nových členov je tu nepochybne nižšia ako u starých členov. Mohlo by to ešte prehĺbiť rozdiely v únii,“ varoval Mikloš.

O finančnom návrhu EK budú ministri financií prvýkrát diskutovať na aprílovom neformálnom zasadnutí v Írsku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS