ČLÁNOK




Slovensko chce diverzifikovať surovinové zdroje
15. novembra 2001

Na Slovensku existuje politická vôľa diverzifikovať surovinové zdroje, podľa premiéra Mikuláša Dzurindu je to však témou na riešenie „nie z večera do rána, ani nie na týždeň“, ale skôr v stredno- až dlhodobom horizonte. Záujem o účasť Slovenska na odbere plynu z plánovanej dodávky pre Poľsko cez plynovod v Severnom mori premiérovi Mikulášovi Dzurindovi v stredu v Oslo prezentovali zástupcovia nórskej spoločnosti Norsk Hydro. Počas krátkeho rozhovoru sa predstavitelia spoločnosti, ktorá je na Slovensku najväčším investorom, zaujímali o energetickú koncepciu SR a najmä o budúce energetické zdroje. Zástupcovia Norsk Hydro tiež potvrdili, že chcú naďalej rozvíjať svoje investície v hlinikárňach v Žiari nad Hronom, kde je firma majoritným vlastníkom s kapitálovou investíciou 15 miliónov amerických dolárov.

Zvýšiť prílev investícii na Slovensko má aj seminár, ktorý v nórskom hlavnom meste zorganizovala U.S. Steel Košice, zastúpená prezidentom Johnom Goodishom, bývalým prezidentom VSŽ Gabrielom Eichlerom a niekdajším veľvyslancom USA v Bratislave, dnes konzultantom košických železiarní Ralphom Johnsonom. Premiér Dzurinda v otváracom prejave ubezpečil severských podnikateľov, že nemusia čakať na vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ), pretože už teraz dokážeme vytvoriť dobré podmienky. Spomenul pri tom zákony o priemyselných parkoch a investičných stimuloch, či znížení daní pre firmy zo 40 na 25 percent. Dzurinda pripustil, že máme nedostatky v boji s korupciou, zároveň ale poukázal na nedávne vyhlásenie Goodisha, že sa počas dvoch rokov v SR s korupciou nestretol.

S odporúčaním premiéra, aby investori prišli do našej krajiny čo najskôr, súhlasí aj Ralph Johnson. Korupcia podľa neho je na Slovensku problémom, nie je však takým veľkým ako napr. na Balkáne. R. Johnson je presvedčený, že aj Dzurindove vystúpenie na stredajšom seminári podporí ďalší prílev investícii do SR, a to tak z Nórska, ako aj Švédska, Dánska a z Fínska. Investori podľa neho zatiaľ nemajú obavy zo zmeny vlády v SR po parlamentných voľbách v budúcom roku. Ako konštatoval, keď sa po dvoch rokoch vrátil nedávno do Bratislavy zistil, že podnikatelia na Slovensku nie sú už natoľko závislí od politiky.

Nórsko je momentálne desiatym najväčším investorom na Slovensku s najvýraznejším vstupom do Slovalco v Žiari nad Hronom. Celková výška ich investícii je 447,6 mil. Sk. Pripravuje sa tiež spustenie výroby textilných lán firmou TIMMS v Trenčíne. Obchodná výmena v posledných rokoch podstatne vzrástla a vlani dosiahla obrat 61,8 milióna USD. Súčasne sme mali aj rekordné aktívne saldo 23,85 mil. USD.

Od januára 2001 došlo k podstatnému poklesu vývozu a to hlavne v komoditách, ktoré boli na špici v exporte do Nórska. Výpadok za prvých osem mesiacov tohto roku predstavoval 477,3 mil. Sk, najväčší prepad sa prejavil v uhlíkových elektródach, ktoré sme vôbec nevyviezli, rovnako ako plynové turbíny a turbovrtuľové pohony. Zastavenie vývozu hrozilo aj plochým valcovaným výrobkom kvôli vysokým cenovým rozdielom v ponuke, napokon sa však Východoslovenským železiarňam podarilo presvedčiť svojho dlhodobého zákazníka USS Sonnichsen. VSŽ aj tak stratili za osem mesiacov 98,7 mil. SK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS