Slovensko bude v tomto roku deblokovať z celkového dlhu Ruskej federácie (RF) 95 mil. USD. Uvedená suma je o 10 mil. USD vyššia v porovnaní so sumou, na ktorej sa pôvodne slovenská a ruská strana dohodli v pondelok. Po skončení 9. zasadnutia Medzivládnej komisie pre obchodno-hospodársku, vedecko-technickú a kultúrnu spoluprácu medzi SR a RF o tom informoval minister hospodárstva SR Ľubomír Harach. Ústretový postup Ruska umožnilo vyriešenie kauzy okolo neodobratia protilietadlového komplexu S-300 Slovenskom.
SR a RF podpísali v utorok deblokačné protokoly, ktoré podľa Haracha obsahujú aj návrh ďalšieho znižovania ruského dlhu. „V ďalších dvoch – troch rokoch by sme chceli deblokovať po 100 mil. USD,“ uviedol slovenský minister hospodárstva. Ako kompenzáciu za neodobratie S-300 odpíše Slovensko z ruského dlhu v dvoch tranžiach 18,75 mil. USD ešte v tomto roku a ďalších 35,55 mil. USD v štyroch tranžiach v budúcom roku. SR týmto Rusom vykryje náklady spojené s objednávkou na zostavenie komplexu pred našim rozhodnutím o jeho neodobratí. Podpísaný protokol o S-300 čaká ešte na schválenie vládami oboch krajín.
Medzi komoditami, ktoré má Slovensko v rámci deblokácií doviezť v tomto roku, figuruje čerstvé jadrové palivo v hodnote 20 mil. USD, čierne uhlie za 11,7 mil. USD, komponenty pre Cyklotrónové centrum v objeme 19,5 mil. USD a 5,7 mil. USD pôjde na ďalší rozvoj laserového centra. Ďalej dovezieme ochranné vesty pre potreby ministerstva vnútra a časť dlhu sa zníži aj zabezpečením opráv slovenskej leteckej techniky.
Na krytie rizík slovenského exportu do RF by mal byť perspektívne vytvorený garančný fond. Na jeho fungovanie by mohli byť použité aj prostriedky z oficiálneho ruského dlhu. Ruská federácie prejavila záujem zúčastniť sa na prípadnej dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, ruské subjekty chcú vstúpiť aj do privatizácie Transpetrolu.
Ako informoval spolupredseda Slovensko-ruskej medzivládnej komisie za RF Igor Ivanovič Šuvalov, projekt nového plynovodu Jamal II. je tesne pred uzavretím. Trasa, ktorá by viedla cez Bielorusko, Poľsko, obchádzala by Ukrajinu a na slovenskú tranzitnú sústavu by sa napojila vo Veľkých Kapušanoch, čaká podľa neho už len na politické odobrenie.
Šuvalov zdôraznil, že ochladenie slovensko-ruských vzájomných vzťahov sa už skončilo. „Urobím všetko preto, aby sa ďalšia spolupráca neviazala na našu zadlženosť,“ povedal. Zníženie ruského dlhu voči Slovensku sa má podľa neho riešiť analogicky ako v prípade krajín združených v Parížskom klube. Slovenský minister hospodárstva informoval o tom, že obe strany majú predrokované množstvo projektov s cieľom vytvoriť spoločné slovensko-ruské spoločnosti. Novovytvorené podniky by mohli pôsobiť napríklad v odvetví produkcie autosúčiastok, dieselových motorov, poľnohospodárskej techniky, obuvi či farmaceutických výrobkov.