Spomedzi desiatich krajín, ktoré 1. mája 2004 vstúpia do Európskej únie (EÚ), najlepšie investičné podmienky na podnikanie stále ponúkajú Slovensko, Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovinsko. Uvádza sa to v štúdii, ktorú vypracovala Vysoká škola pre vrcholový manažment vo Vallendare pri Kolíne nad Rýnom.
Podľa štúdie sa však očakávaný prílev investícií koncentruje len na niektoré regióny. Medzi ekonomickými centrami, ktoré sú pre investorov najpríťažlivejšie, štúdia zaraďuje Bratislavu, Košice, južné Česko, Horné Šlesvicko, Varšavu, západné Maďarsko, Budapešť a Ľubľanu.
Vstup do EÚ prinesie novým členom väčšiu politickú istotu i ekonomickú stabilitu, doterajšie obmedzenia prístupu na trh padnú. Práve tým sa východoeurópske krajiny stanú zaujímavými aj pre stredne veľké podniky. Marianne Kagerová z Bank Austria-Creditanstalt potvrdila, že investície do strednej a východnej Európy budú prúdiť naďalej. Podľa nej však karavána potiahne ďalej – do krajín, ktoré sa do EÚ dostanú v druhom kole rozšírenia. Tým sa však investície do krajín, ktoré do EÚ vstúpili v prvom kole, nezastavia. Síce už nebude tak veľa na predaj, ale reinvestície v už privatizovaných podnikoch budú stále potrebné, tvrdí M. Kagerová.
Rozmach investícií malých a stredných podnikov nastane od 1. mája 2004 hlavne v hraničných regiónoch dnešnej pätnástky EÚ. Kagerová zdôraznila, že záujem investorov o východnú Európu sa zvýšil.
Naproti tomu Manfred Reichl z konzultačnej agentúry Roland Berger varuje pred priveľkou eufóriou. Vstupom do EÚ sa platy v regióne prudko zvýšia a atraktivita miesta podstatne klesne. Vysoký rozdiel v príjmoch vysoko kvalifikovaných pracovníkov a širokou masou môže vyvolať sociálne nepokoje. Rizikom je aj odchod učiteľskej sily do zahraničia, čím sa zníži úroveň vzdelania. Navyše, v reformných krajinách strednej a východnej Európy chýbajú vrcholoví manažéri. Informovala o tom rakúska agentúra APA.