Za najpozitívnejšiu zmenu v slovenskej ekonomike v období od júna 2000 do júna 2001 považujú slovenskí manažéri a ekonomickí analytici vývoj úrokových sadzieb v bankách. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v máji a v júni tohto roku uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou (SOPK). V oblasti úrokových sadzieb vidí pozitívny obrat viac ako 87 % respondentov, pričom ešte v predchádzajúcom prieskume považovali respondenti práve túto sféru za jednu z najproblémovejších.
Najviac respondentov vníma ako negatívny najmä vývoj výšky sociálnych odvodov súvisiacich s pracovnou silou. Hodnotenia manažérov a analytikov sa podstatne nelíšia, za veľmi negatívny považuje tento vývoj až 71 % opýtaných. Podľa IVO nikto z respondentov neuviedol, že by pocítil zlepšenie.
Podľa 69 % respondentov sa taktiež medziročne zhoršila efektívnosť využívania prostriedkov na štátnu a verejnú správu. Tento problém manažéri vnímajú veľmi citlivo, pretože neefektívne využívanie verejných prostriedkov vytvára podľa nich tlak na zvyšovanie daní. Podľa názoru podnikateľov sa nízka efektívnosť využívania prostriedkov prejavuje aj v tom, že štát za peniaze daňových poplatníkov neposkytuje primerané služby.
V rámci výskumného projektu pod názvom Názory ekonomických elít na aktuálne otázky vývoja slovenskej ekonomiky, oslovili IVO a SOPK písomnou formou vyše 200 respondentov. Vyplnený dotazník v stanovenom čase vrátilo 94 respondentov, spracovaných bolo 77 kompletne vyplnených dotazníkov. Z nich 64 vyplnili manažéri, zvyšok ekonomickí analytici. Výskum sa zameriaval na oblasť zmien a trendov, ako aj problémovosti slovenskej ekonomiky. Prieskum pritom kládol dôraz na subjektívne vnímanie slovenských ekonomických kapacít na integráciu SR do Európskej únie.