ČLÁNOK




Slovenské elektrárne rokujú s vládou o prevzatí časti dlhu
10. novembra 2003

Dominantný slovenský výrobca elektriny Slovenské Elektrárne, a.s., (SE) tlačí na vládu, aby prevzala časť z jej dlhu vo výške 1,5 mld. USD ešte pred ich privatizáciou. Informoval o tom nemenovaný zdroj. Minulý týždeň minister hospodárstva Pavol Rusko uviedol, že kupec podielu v SE bude musieť na seba prevziať aj ich dlh. Zdroj blízky rokovaniam však uviedol, že spoločnosť presadzuje, aby štát prevzal časť jej záväzkov. SE rokuje o tom, či štát prevezme dlh vo výške 30 mld. Sk, ktorý je v súčasnosti krytý štátnymi garanciami. Prevzatie záväzkov by podľa Petra Mitku z PricewaterhouseCoopers, ktorý je privatizačným poradcom vlády, zvýšilo hodnotu SE v privatizácii.

Vláda plánuje predať najmenej 49-percentný podiel v spoločnosti a prenechať správu štátnej firmy veľkému zahraničnému investorovi do konca roku 2006. Obchod však čelí mnohým komplikáciám v súvislosti s jadrovými aktívami SE, o ktoré nie je skoro žiaden záujem. Bremenom SE je aj ich výrazný dlh. SE v súčasnosti tiež rokujú o reštrukturalizácii svojich bankových úverov. V prvej fáze chce spoločnosť refinancovať úvery v hodnote zhruba 500 mil. eur novým konsolidovaným úverom od konzorcia až do 11 bánk a emisiou obligácií v eurách. V druhej fáze by chcela spoločnosť reštrukturalizovať dlh vo výške 30 mld. Sk, ktorý pozostáva zo štátom garantovaných úverov, ak ich odmietne prevziať.

Vláda pôvodne spustila predaj elektrární v lete 2002, avšak nízky záujem o dve jadrové elektrárne spôsobil stagnáciu tendra až do jeho znovuotvorenia minulý mesiac. Bankári tvrdia, že SE, ktorá drží 85-percentný podiel na domácom trhu výroby elektriny, by mohla mať hodnotu od nuly až po 300 mil. eur a kupec by mohol dokonca požadovať finančnú kompenzáciu za prevzatie podielu v spoločnosti. Odborníci z odvetvia však uviedli, že konečná hodnota pri obchode bude závisieť od stále neznámych faktorov vrátane výsledkov dlhovej reštrukturalizácie, potenciálneho prevzatia dlhu a od toho, či investori prejavia záujem o SE ako celok, alebo budú jadrové a konvenčné aktíva v spoločnosti rozdelené.

SE má taktiež desiatky miliárd korún uviaznutých nákladov, ktoré potenciálni kupci nebudú chcieť prevziať bez štátnej kompenzácie. Česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a ruská Inter RAO UES, dcérska firma Unified Energy System, prejavili záujem v druhom kole tendra a uviedli, že sa budú možno zaujímať aj o jadrové aktíva SE. Odborníci z priemyslu a médií tvrdia, že americká spoločnosť AES sa tiež zúčastní rokovaní, zatiaľ čo nemecký E.ON, taliansky Enel, britská International Power, rakúsky Verbund a belgický Electrabel potvrdili, že sa možno zúčastnia, aj keď žiadne z nich neprejavil záujem o nukleárne prevádzky SE. Obchod by mal byť ukončený do konca tohto roku, ak sa podarí predať SE ako celok a do polovice roku 2005, ak bude musieť vláda podnik rozdeliť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS