ČLÁNOK




Slovenské elektrárne hrozia krízou
27. júna 2002

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) hrozia rapídnym zredukovaním výroby elektrickej energie v elektrárni Nováky, čo by znamenalo okamžité zrušenie hnedouhoľného baníctva na Slovensku. V prípade liberalizácie trhu s elektrickou energiou podľa príslušných vyhlášok pripravených Ministerstvom hospodárstva SR (MH) by podľa SE došlo aj k zvýšeniu ceny elektriny pre všetky kategórie. Vyplýva to z pripomienok generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva SE Vincenta Pillára k vyhláškam MH týkajúcim sa otvorenia trhu s elektrickou energiou voči zahraničiu, ktoré adresoval ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Harachovi.

Ďalším vážnym následkom otvorenia trhu by podľa SE bolo aj zníženie ich ziskovosti a tým ohrozenie splácania dlhovej služby. Dovoz jednej tretiny spotreby elektriny oprávnených odberateľov podľa navrhovanej vyhlášky predstavuje pre rok 2003 objem 8 492 GWh. Ekonomická strata pre SE a následne aj pre SR by tak následne predstavovala približne 6 mld. Sk. Pri dovoze tretiny alebo dvoch tretín elektriny by sa zvýšil aj objem financií, ktoré sú potrebné na krytie dovozu. Podľa pripomienok SE však nie je pripravený adekvátny objem zvýšenia vývozu a teda by došlo k zápornej obchodnej bilancii. „Z toho by rezultovalo ohrozenie meny a navádzanie podmienok devalvácie,“ uvádza sa v liste ministrovi hospodárstva, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.

Otvorenie trhu bez stanovenia tvorby regulovaných cien prenosu a distribúcie a bez deregulovania cien domácich výrobcov je podľa SE neprípustné a znamenalo by likvidáciu domácej výroby. Vo vyhláškach MH totiž nie je zabezpečená ani ochrana pred dovozmi z krajín, ktoré nemajú ekologizované zdroje elektrickej energie tak ako Slovensko, ktoré na to vynaložilo veľké množstvo prostriedkov. SE teda nepovažujú za správne, aby bol od 1. januára 2004 deklarovaný plne otvorený trh. „Miesto toho by malo byť uvedené, že od 1. januára 2004, resp. od vstupu do Európskej únie (EÚ) sa rozsah oprávnených odberateľov upraví na podmienky EÚ,“ píše riaditeľ elektrární.

Ako agentúre SITA v súvislosti s pripomienkami SE povedal hovorca Ministerstva hospodárstva SR Peter Chalmovský, vyhláška je momentálne v diskusii širokej odbornej verejnosti a jej jednotlivé ustanovenia sa stále zvažujú. „Otázku otvorenia trhu rieši EÚ smernicou, to znamená, že po našom vstupe do únie budeme musieť mať otvorený trh voči zahraničiu tak či tak,“ povedal hovorca MH. Podľa neho je nespochybniteľné, že konkurenčné prostredie tlačí vždy ceny smerom nadol, čo má pozitívne celohospodárske dopady. „Práve preto po rýchlejšom otvorení trhu volajú aj predstavitelia podnikateľskej sféry. Chcú jednoducho vyrábať s lacnejšími vstupmi a byť konkurencieschopnejší,“ uzavrel Chalmovský.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS