Bankovníctvo krajín strednej a východnej Európy by sa malo začať plne zotavovať od roku 2011. Vyplýva to zo štúdie skupiny UniCredit Group, podľa ktorej by úvery poskytnuté bankami v regióne mali po tohtoročnom 5-percentnom poklese v budúcom roku vzrásť o 8 %. Postupné zotavenie by sa pritom malo najprv prejaviť na strane firiem. Slovensko spolu s ostatnými stredoeurópskymi krajinami ako Poľsko či Česká republika pritom podľa štúdie vykazuje lepšie možnosti zotavenia ako niektoré ostatné krajiny. „Dobrou správou je, že v roku 2010 zaznamenáme pozitívny rast vo väčšine krajín regiónu. Avšak rast bude naďalej nižší ako dlhodobý potenciál a potvrdila sa výrazná regionálna diferenciácia,” konštatuje riaditeľka strategických analýz UniCredit Debora Revoltella.
Turecko, ktoré bolo len okrajovo dotknuté globálnou krízou likvidity, sa podľa analytikov UniCredit Group zotaví rýchlo a Rusko bude profitovať zo zotavenia cien ropy a surovín, skôr ako zo silného fiškálneho stimulu. „Juhovýchodné európske krajiny a baltské krajiny zostanú v roku 2010 v recesii, budú potrebovať ďalšie vyváženie. Ukrajina a Kazachstan, ako aj Rusko, zaznamenajú pozitívny rast, ale potrebujú čas na to, aby sa plne prispôsobili a využili svoj potenciál,“ odhadujú analytici. Po istej úprave v tomto roku a začiatkom budúceho roka očakáva UniCredit Group postupný rast ukazovateľa podielu úverov ku vkladom v regióne strednej a východnej Európy.
Jednou z kľúčových výziev pre banky v ďalšom období bude kvalita ich úverového portfólia. Tá pritom zostáva hlavným obmedzujúcim faktorom v poskytovaní nových úverov. „Ziskovosť bude pravdepodobne naďalej utlmená počas nasledujúcich dvoch rokov najmä kvôli dopadu vyššej tvorby opravných položiek k zlým úverom, so stratami na úrovni bankového systému najpravdepodobnejšími medzi 2009 a 2010 v krajinách ako baltské štáty, Rusko, Ukrajina a Kazachstan,“ uvádza UniCredit Group. Ako však konštatuje Debora Revoltella, výkon rôznych bánk na tom istom trhu sa môže výrazne líšiť, keďže výnosnosť vo veľkej miere závisí od kvality portfólia jednotlivých bánk a nákladov na riziko.