ČLÁNOK




Slovenská koruna má za sebou vcelku úspešný rok
2. januára 2001

Slovenská koruna má za sebou vcelku úspešný rok. Voči svojej referenčnej mene euru sa pohybovala v koridore od 41,500 do 44 SKK/EUR. Napriek stále nízkej likvidite v porovnaní s rokom 1999 je možné badať čiastočné zlepšenie, o ktoré sa zaslúžil aj väčší počet zahraničných bánk kótujúcich kurz slovenskej koruny.

Prvé dva mesiace uplynulého roku sa niesli v znamení pokračujúcej intervencie centrálnej banky. Neúmerne vysoký dopyt po slovenských korunách nekorešpondoval s predstavami Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá v okolí hodnoty 42,300 SKK/EUR prebytočné devízy sťahovala. Hlavným dôvodom intervencie bol podľa slov riaditeľa odboru správy devízových aktív NBS Františka Szulényiho nezlepšujúci sa stav deficitu obchodnej bilancie.

K posilneniu koruny došlo až koncom februára, kedy centrálna banka opustila devízový trh a kurz v priebehu desiatich dní klesol o 80 halierov na 41,500 SKK/EUR. Na tejto úrovni vstúpila na devízový trh opäť NBS, aby zabránila neprimeranému posilňovaniu slovenskej koruny. Záujem o koruny prejavovali predovšetkým zahraničné banky, ktoré za ne nakupovali štátne cenné papiere. Tento stav trval prakticky až do začiatku mája. Od začiatku roka centrálna banka priamymi intervenciami ako aj intervenciami cez elektronického brokera takto postupne skúpila niekoľko sto miliónov eur.

Vysoká angažovanosť zahraničných subjektov v korunách naznačovala hrozbu prudkého oslabenia domácej meny. Obrat vo vývoji kurzu nastal začiatkom mája. V priebehu piatich dní intenzívne nákupy devíz zo strany zahraničných bánk spôsobili prepad kurzu koruny takmer o 100 halierov, pričom kurz sa zastavil až na 42,650 SKK/EUR. Podobný vývoj zaznamenala aj česká koruna a poľský zlotý. Zatváranie krátkych devízových pozícií sa znásobilo po vyhlásení súčasnej predsedníčky SNS Anny Malíkovej, v ktorom pripustila možnosť reprivatizácie strategických podnikov v prípade úspechu v predčasných voľbách. V tejto situácii musela na devízový trh vstúpiť opäť centrálna banka. Tentoraz však zasahovala proti prudkému pádu koruny a predajmi devíz zatlačila na začiatku mája kurz z hodnoty 42,650 späť na 42,200 SKK/EUR. V ďalších dňoch však nákupy devíz pokračovali až po hranicu 43 SKK/EUR.

Situáciu upokojila až ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, ktorá vyhlásila, že by nerada videla ďalšie oslabovanie koruny. K opätovným nákupom korún prispelo aj „odklepnutie“ vstupu americkej oceliarskej spoločnosti US Steel do VSŽ a prísľub USA podporiť v júni vstup Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Po týchto správach sa koruna zhodnocovala až do polovice júna a kurz sa vrátil späť na 41,750 SKK/EUR.

V polovici júna však dostala koruna ďalšiu ranu. Postaral sa o to prepad rastu HDP za prvý štvrťrok. Analytikmi očakávaný rast o 2,8 % bol ďaleko vyšší ako Slovenským štatistickým úradom zverejnený 1,5-percentný rast. Koruna okamžite zareagovala oslabením. Správa o oddialení vstupu SR do OECD kvôli drobným nedostatkom v legislatíve toto oslabenie ešte prehĺbila.

Na konci júna sa kurz ocitol opäť na hodnote 43 SKK/EUR po tom, ako sa devízovým trhom rozšírila neoverená správa o smrti prezidenta SR Rudolfa Schustera. Upokojenie nastalo po tlačovej konferencii, na ktorej tím lekárov oznámil, že zdravotný stav prezidenta je síce vážny, ale stabilizovaný. Nervozitu na devízovom trhu vyvolali v polovici júna aj špekulácie o možnom odstúpení B. Schmögnerovej z postu ministerky financií. Po jej rozhodnutí zotrvať na poste ukrojila koruna z hodnoty eura 40 halierov a posilnila na 42,400 SKK/EUR.

Ďalšou pozitívnou správou bolo pozvanie SR do OECD 28. júla, ktorá vyvolala špekulatívny záujem o slovenskú korunu, ktorá tak posilnila zo 42,800 na 42,300 SKK/EUR.

Obdobie opätovného znehodnocovania koruny odštartoval 5. septembra prezident SR R. Schuster vyhlásením referenda o predčasných voľbách. Zahraničné banky zareagovali podľa očakávania a začali sa postupne zbavovať svojich korunových pozícií. Od tohto dňa začala koruna postupne strácať na svojej hodnote. Pád sa zastavil až na začiatku októbra na úrovni 43,950 SKK/EUR po verbálnej podpore guvernéra NBS Mariána Juska, ktorý vyhlásil, že NBS je pripravená priamo intervenovať proti neprimeranému oslabeniu koruny.

Štyri dni pred konaním referenda, 7. novembra, prišla prekvapivá správa od ratingovej agentúry Moody’s Investors Service, ktorá zmenila výhľad Slovenska zo stabilnej úrovne na pozitívny. Spolu s narastajúcim presvedčením, že referendum skončí fiaskom sa táto informácia zaslúžila o posilnenie koruny o 70 halierov v priebehu posledných troch dní pred referendom.

V závere roka sa opäť zintenzívnili nákupy devíz z dôvodu koncoročných úhrad do zahraničia. Veľký záujem zo strany klientov bol o americký dolár, ktorého kurz sa po dlhom čase dostal pod hranicu 50 SKK/USD. Koruna sa tak nevyhla tradičnému oslabeniu ku koncu roka. Najslabšiu hodnotu zaznamenala 21. decembra, kedy sa kurz na chvíľu ocitol až na 44 SKK/EUR.

Oveľa horšie si v priebehu roka počínala koruna voči americkému doláru. Vzhľadom na to, že kurz koruny je naviazaný na euro, kurz USD/SKK sa prepočítava pomocou kurzu EUR/USD. Práve prepad eura voči doláru zapríčinil, že kurz USD/SKK postupne stúpal zo 41 až na 48 SKK/USD v závere roka. Najvyššiu hodnotu dolára, 52,700 SKK/USD sme zaznamenali v posledných októbrových dňoch.

Napriek tomu, že v priebehu roka došlo k prudkému zníženiu úrokového diferenciálu, ako aj pretrvávajúcej politickej nestabilite predpokladáme, že v roku 2001 dôjde k zvýšenému prílevu zahraničných investícií, čo povedie k zhodnoteniu koruny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS