ČLÁNOK




Slovenská ekonomika môže byť o desať rokov na úrovni EÚ
10. marca 2010

Slovenská ekonomika môže byť o desať rokov na úrovni EÚ rozšírená v šiestom odseku o vyjadrenia ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ministra financií Jána Počiatka a riaditeľa Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Milana ŠikuluSlovenská ekonomika by sa do roku 2020 mohla výrazne priblížiť k priemernej výkonnosti ekonomík krajín Európskej únie (EÚ). Vyplýva to zo Stratégie rozvoja slovenskej spoločnosti, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda. Recesia, do ktorej v roku 2008 vyústila svetová hospodárska kríza, oslabila podľa materiálu aj rozvojové ašpirácie slovenskej ekonomiky. Po predpokladanom dvoj až trojročnom období, ktoré bude Slovensko potrebovať na návrat k predkrízovému stavu hospodárstva, však krajina môže očakávať zlepšenie.

Pri splnení podmienok potrebných na využitie zlepšenej celosvetovej konjunktúrnej situácie môže slovenská ekonomika konvergovať do roku 2020 v tvorbe hrubého domáceho produktu na obyvateľa na 75 až 80 % úrovne 15 krajín EÚ, resp. na takmer 90 % úrovne európskej 27-čky. „V tom istom čase sa miera zamestnanosti v SR môže priblížiť k úrovni EÚ 15 a mzdy môžu dosiahnuť 57 % úrovne týchto krajín,“ konštatuje sa v správe. Hrubý domáci produkt Slovenska na obyvateľa dosiahol v roku 2007 v parite kúpnej sily podľa údajov Eurostatu 67,7 % z priemeru celej EÚ.

Stratégia sa venuje jednotlivým oblastiam, na ktoré by sa Slovensko v ďalšom období malo sústrediť. Jednou z nich je aj podpora ľudského kapitálu. Doterajšie zanedbávanie tvorby ľudského kapitálu neprekážalo podľa materiálu vysokým tempám hospodárskeho rastu preto, lebo boli spojené s masívnym prílevom priamych zahraničných investícií a tým aj s vlnou inovácií prinášaných zahraničnými investormi. Pri pravdepodobnom slabnutí prílevu týchto investícií v budúcej dekáde sa však hospodársky rast už pred rokom 2020 bude musieť opierať stále viac o domáce zdroje.

Jedným zo záverov analýz rozpracovaných v stratégii je aj konštatovanie, že je žiaduce po novom definovať a štruktúrovať aj funkcie štátu. Cieľom musí byť podľa stratégie efektívny štát vo všetkých jeho hlavných rozmeroch. Ide najmä o funkciu štátu ako efektívneho regulátora, ochrancu vonkajších ekonomických a politických záujmov či efektívneho tvorcu verejnej politiky. Rovnako by štát mal garantovať sociálne istoty a poskytovať efektívne verejné služby. „Absolútne nevyhnutné je zefektívniť štát a celý verejný sektor ako kľúčový faktor garantovania udržateľnosti verejných financií, ktorú nie je možné zabezpečiť výlučne na príjmovej stránke rozpočtov, kde sú relatívne malé rezervy,“ konštatuje sa v stratégii.

Dôležitá bude podľa materiálu aj zmena spôsobu vládnutia – od politikárčenia zameraného na stranícky a osobný prospech k tvorbe a realizácii systémovej verejnej politiky, založenej na faktoch. Autori stratégie zároveň konštatujú, že najväčším ohrozením politickej kultúry v postsocialistických štátoch je korupcia a klientelizmus. „Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti predstavuje vedeckú výpoveď autorského kolektívu, o spôsobe a miere jej využitia bude rozhodovať politická reprezentácia,“ upozorňujú autori stratégie.

Slovensko sa podľa riaditeľa Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied a jedného zo spoluautorov stratégie Milana Šikulu nachádza v súčasnosti na križovatke a bude sa rozhodovať akým smerom ďalej pôjde. Podľa jeho slov by sa politické strany jednoducho, objektívne a bez ohľadu na politické tričko mali dohodnúť, že správne smerovanie v ďalších rokoch je pre Slovensko existenčná nevyhnutnosť. Celospoločenská diskusia o niektorých zásadných témach je dôležitá aj podľa ministra financií Jána Počiatka. Ten po rokovaní vlády uviedol, že jednou zo zásadných tém bude v budúcnosti aj otázka, ako má vyzerať daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku. „Na toto bude treba nájsť skôr či neskôr odpoveď,“ konštatoval minister financií. Na vypracovanú stratégiu by mali nadviazať podľa ministra hospodárstva aj budúce vlády. Materiál je totiž podľa jeho slov urobený vedecky a odborne. „Nemá politický podtón,“ doplnil Ľubomír Jahnátek.
Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti bola vypracovaná v rámci projektu Vízia a stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti schváleného vládou v októbri 2006. Nadväzuje pritom na vypracovanú Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti, ktorá prešla oponentským pokračovaním v roku 2008 a bola oficiálne prezentovaná a predložená širokej odbornej verejnosti na diskusiu. Na vypracovaní stratégie sa pod vedením Slovenskej akadémie vied a gestorského pracoviska Ekonomického ústavu SAV podieľala aj významná skupina odborníkov z rôznych slovenských inštitúcií. Kabinet zároveň v stredu k materiálu vyhlásil aj odbornú a verejnú diskusiu s termínom ukončenia do 30. apríla tohto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS