Za deväť mesiacov tohto roka vzniklo na Slovensku 14 705 kapitálových firiem, čo je necelých 5 percent zo všetkých firiem tohto druhu na Slovensku. Išlo pritom o 14 548 spoločností s ručením obmedzeným a 157 akciových spoločností. Ako ďalej vyplýva z dát Dun & Bradstreet, medziročne je rozdiel len minimálny.
„Tempo zakladania kopíruje minulý rok, kedy v rovnakom sledovanom období vzniklo 14 676 subjektov, teda len o 29 menej ako v tomto roku. Najviac z nich vzniklo v Bratislavskom kraji (4 403), v Nitrianskom kraji (1 760) a v Žilinskom kraji (1 564), najmenej v Trenčíne a okolí (1 056),“ priblížila situáciu analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Zároveň zdôraznila, že najviac podnikateľov si firmy založilo v oblastiach podporných činností pre podnikanie, administratívnych činností a poradenstva v oblasti podnikania a riadenia. Tieto oblasti patria dlhodobo k top piatim najčastejším činnostiam, v ktorých vznikajú nové spoločnosti. „Najvýraznejšiu podnikateľskú aktivitu evidujeme v jarných mesiacoch marec-apríl-máj, kedy bolo mesačne založených v priemere až 1 700 nových podnikov,“ spresnila Štěpánová.
Situácia u nás je pritom iná ako na českom trhu, kde bolo tempo zakladania nových firiem medziročne rýchlejšie. Celkovo vzniklo 22 250 nových spoločností. „Na oboch trhoch vidíme odlišné postoje. V Českej republike medziročne vzniklo o 11 percent firiem viac, na Slovensku sme síce rovnako zaznamenali rast, avšak len minimálny. Pozitívne však je, že napriek neistej situácii na trhu nedošlo k akémukoľvek poklesu,“ uzavrela Štěpánová.
Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.