ČLÁNOK




Situácia sa opakuje, hráci sú tí istí
7. apríla 2003

Akciová spolocnost Slovnaft sa privatizovala kupónovou metódou a neskôr sa jej velký balík akcií predal „za pät korún“. Privatizácia Slovnaftu za cias Vladimíra Meciara mala kritikov. Nepácilo sa im, že privatizéri lacno kúpili akcie, ktoré majú velkú hodnotu.

Po roku 1998 sa preto privatizátor, teda spolocnost Slovintegra, vyrovnal s Fondom národného majetku SR tak, že mu vrátil 10 % akcií.

Po vstupe spolocnosti MOL bolo známe, že po akciách Slovnaftu bude zhánka. Spolocnosti Istrokapitál, Slovintegra a Penta Group, ktoré vznikli z fondov v prvej vlne kupónovej privatizácie, neváhali. Akcie nakupovali. Prvé pochybnosti o obchodoch vyslovil Úrad pre financný trh už v januári tohto roku.

Úrad pre financný trh pozastavil v januári tohto roku vyrovnanie obchodov s akciami Slovnaftu, ktoré sa predávali z portfólia otvorených podielových fondov ceskej investicnej spolocnosti InvestAge. „Existuje dôvodné podozrenie, že podielnikom otvorených podielových fondov by vyrovnaním uzatvorených obchodov bola spôsobená škoda,“ vysvetlil hovorca ÚFT Marek Kacmár dôvod pozastavenia. Horúco okolo akcií Slovnaftu bolo však až koncom marca. Každý si domyslel, preco InvestAge lacno predávali akcie Slovnaftu.

Koncom marca sa akcie Slovnaftu obchodovali v priebehu 2 dní v širokom cenovom pásme 1317-1600 Sk. Druhá emisia Slovnaftu (02) sa tiež obchodovala, a to pri svojom doterajšom maxime 1400 Sk. Z priamych obchodov s akciami za zmienku stáli koncom marca dva prevody akcií Slovnaftu. Išlo o prevod akcií prvej emisie v pocte 5,8 mil. kusov pri cene 1383 Sk a druhý prevod bol s druhou emisiou v pocte vyše 700.000 kusov pri cene 1256 Sk. Išlo o prevod akcií, ktorým MOL vstupuje do Slovnaftu.

MOL sa s firmami Slovintegra a Slovbena na obchode dohodol vlani na jesen, odvtedy kurz akcií Slovnaftu na bratislavskej burze rástol. Po tom, co podiel MOL-u v Slovnafte stúpne, totiž bude musiet vyhlásit ponuku na prevzatie ostatných akcií.

Drobní akcionári nedostanú za akciu Slovnaftu 2200 Sk, teda tolko, co Slovintegra a Slovbena. Cena sa v povinnej ponuke skôr priblíži k zákonom stanovenej hranici. Zo zákona cena nesmie byt nižšia ako priemerný kurz akcie Slovnaftu za posledných šest mesiacov alebo polovica cistého základného imania pripadajúca na jednu akciu podla posledných auditovaných výsledkov. Tá zatial nie je známa, priemerný kurz je približne 930 Sk. Za kolko bude MOL akcie odkupovat, sa majitelia akcií dozvedia zrejme až pri vyhlásení ponuky.

„Návrh sme dostali. Teraz máme 7 pracovných dní na to, aby sme posúdili, ci je v súlade so zákonom,“ povedal hovorca úradu Marek Kacmár. Po schválení návrhu bude MOL musiet svoju ponuku zverejnit. Cena za jeden cenný papier pritom nesmie byt nižšia ako priemerný kurz akcie za posledného pol roka, alebo ako 1/2 cistej hodnoty aktív Slovnaftu pripadajúcej na jednu akciu.

V snahe získat pre drobných akcionárov co najlepšiu cenu sa predminulý týžden na burze previedol pomerne velký balík akcií Slovnaftu, ktorým sa výrazne zvýšila priemerná cena. Burza na to reagovala zablokovaním obchodovania s akciami pre podozrenie z poškodzovania trhu. Neskôr obchody uvolnila. Minulý týžden financná skupina J & T podala na Úrad pre financný trh podnet na zablokovanie obchodov, ktorými MOL nadobudol v Slovnafte väcšinu. Úrad vydal predbežné opatrenie v stredu (26.3.), v piatok (28.3.) ho zrušil. Akcie Slovnaftu sa pocas zvyšných dvoch dní týždna obchodovali pri cenách 1317-1600 Sk.

Situácia sa opakuje

Predminulý rok sa v posledný den kedy sa dá vôbec obchodovat na Burze cenných papierov v Bratislave predal velký balík akcií spolocnosti VSŽ, a.s. Košice. Akcie predával Transpetrol v piatok 22. decembra 2002. Obchod skúmal Úrad pre financný trh, ktorý vyslovil hypotézu o možnej súvislosti prevodu velkého balíka akcií a predchádzajúcich obchodov s akciami VSŽ na burze cenných papierov v Bratislave. Jeho skúmanie sa skoncilo tým, že dal pokutu clenovi Burzy cenných papierov v Bratislave, maklérskemu domu J & T Securities, o.c.p. Spolocnost sa neodvolala, ale zaplatila vyrúbanú pokutu 2 mil. Sk. Tá je zanedbatelnou oproti potenciálnemu zisku z ovládania spolocnosti VSŽ.

Sankciu dostal maklérsky dom za obchody s akciami VSŽ v decembri minulého roku. J & T Securities dostala pokutu za to, že predávala akcie VSŽ pre svojho klienta za nízke ceny. Prakticky to znamená zanedbanie odbornej starostlivosti. Penta Group upozornila 14. decembra 2001 na dianie na BCPB, ked došlo k viacnásobnému poklesu priemernej ceny akcií VSŽ prostredníctvom anonymných predajov za neobvykle nízke ceny. V tejto súvislosti podala vedeniu burzy stažnost. Podla riaditela dcérskej spolocnosti Penty a.s. Invest Brokers, o.c.p., Mirona Zelinu vplyvom neracionálnych predajov menších množstiev akcií v rámci aukcného obchodovania za ceny na úrovni stanoveného minima klesla cena akcií VSŽ z 218 Sk z 5.12. na 116,50 Sk 12.12. Takéto konanie bolo podla Zelinu ako zámerné obchodovanie za ceny nevýhodné pre klienta sankcionovatelné a môže byt potrestané pokutou alebo dokonca vylúcením spomedzi clenov BCPB.

Stratená klávesnica

Firma, ktorá je clenom burzy robí obchody cez fyzickú osobu – makléra.

Pripomenme si, že ak by maklér chcel vediet o dopyte po akciách VSŽ, tak by na osobnom pocítaci stlacil klávesu, na ktorej je napísané F 4. Ak ju nestlacil tak o dopyte akcií vôbec nevedel. Akcie sa na burze predávajú v rámci vymedzeného cenového pásma – od urcitej ceny po urcitú cenu. Pásmo sa dá ovplyvnit dvoma spôsobmi. Ak sa akcie predávajú na dolnej hranici cenového pásma, cena akcií sa stáca smerom dole. Ak sa predávajú na hornej hranici cenového pásma, cena akcií sa vytláca smerom nahor. Dá sa to urobit aj na anonymnom trhu.

Ak aj Úrad pre financný trh pozastaví obchodovanie s akciami nic sa nedeje. O tom ci sú obchody „kóšer“ rozhodujú clenovia Výboru pre obchodovanie Burzy cenných papierov v Bratislave. Ak je v nom väcšina tých, ktorí vdaka „anonymnému“ obchodu môžu zarobit, prehlasujú toho clena Burzy cenných papierov v Bratislave, ktorý môže vdaka anonymnému obchodu prerobit? O súlade obchodov so zákonom nemôžu predsa rozhodovat úcastníci trhu. Automaticky sa dostávajú do konfliktu záujmov. Už ste videli situáciu ked ide väcšina sama proti sebe?


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS