ČLÁNOK




Situácia na trhu práce môže ohroziť ekonomický rast
12. mája 2008

Situácia na trhu práce môže ohroziť ekonomický rast

Podľa guvernéra NBS sa na trhu práce začínajú objavovať nerovnováhy, pričom poukázal na jednej strane na relatívne vysokú nezamestnanosť, najmä na podiel dlhodobo nezamestnaných a na druhej strane na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov
 
Jedným z vážnych rizík, ktoré sa môže v budúcnosti prejaviť v zmene pozitívneho trendu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska, môže byť podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka situácia na trhu práce. Podľa jeho slov sa na trhu práce začínajú objavovať dosť veľké nerovnováhy. Poukázal pritom na jednej strane na relatívne vysokú nezamestnanosť, hlavne na jej štruktúru a podiel dlhodobo nezamestnaných a na druhej strane na prejavujúci sa nedostatok pracovnej sily. Práve nedostatok kvalifikovaných pracovníkov môže podľa Šramka v konečnom dôsledku v budúcnosti spôsobiť aj zníženie rastu HDP, výroby a produkcie. Uviedol to na pondelňajšej konferencii Konfederácie odborových zväzov Slovenska, ktorá bola venovaná zavedeniu eura v SR.
Premiér Robert Fico počas svojho vystúpenia poukázal na časti konvergenčnej správy Európskej komisie, ktorú zverejnila minulý týždeň, pričom uviedol, že miera zamestnanosti na Slovensku rastie a miera nezamestnanosti klesá postupne od roku 2004. Napriek tomu premiér označil mieru nezamestnanosti na Slovensku za stále vysokú, pričom aj on vidí problém predovšetkým v dlhodobo nezamestnaných, ktorých je na trhu práce pomerne ťažké umiestniť. Ako ďalej uviedol, vláda sa sústreďuje aj na tento „fenomén“, pričom dodal, že aj táto skupina ľudí si vyžaduje pozornosť. Podiel dlhodobo nezamestnaných ľudí na Slovensku pritom tvorí viac ako polovicu z celkového počtu nezamestnaných. Podľa Fica je vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti sprevádzaná prvotnými prejavmi nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v určitých regiónoch a segmentoch trhu práce. Aj na tento problém chce vláda podľa slov jej predsedu reagovať. Premiér pritom poukázal na návrh školského zákona a jeho ustanovenia, ktoré majú podľa jeho slov zabezpečiť väčší súlad medzi požiadavkami praxe a tým „čo dnes vypúšťa vzdelávací systém SR“. „Dúfam, že rámec, ktorý dostaneme do školského zákona bude dobrým východiskom pre prijatie osobitnej právnej normy na podporu odborného vzdelávania na Slovensku, kde začíname mať obrovské rezervy,“ dodal Fico. Európska komisia v svojej konvergenčnej správe, v ktorej zhodnotila pripravenosť Slovenska na prijatie eura od januára budúceho roka, označila napätú situáciu na slovenskom trhu práce za jedno z rizík budúceho vývoja inflácie v SR.
Slovenská ekonomika v minulom roku reálne vzrástla o 10,4 %. Hospodársky rast Slovenska podľa aktuálnych jarných prognóz EK v nasledujúcom období mierne spomalí. V tomto roku by podľa komisie mala slovenská ekonomika vzrásť o 7,0 % a v roku 2009 o 6,2 %. EK taktiež Slovensku predpovedá pokračujúci rast zamestnanosti a znižovanie nezamestnanosti. Kým zamestnanosť by po vyše dvojpercentnom raste z roku 2007 mala v tomto roku stúpnuť o 1,5 % a v roku 2009 o 0,9 %, nezamestnanosť by sa mala postupne znižovať z vlaňajších 11,1 % na 9,8 % v tomto roku a na 9,3 % v roku 2009.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS