Po vlaňajšom útlme ukrajinská ekonomika naberá zvýšené obrátky, tempá výkonnosti dosahujú znova predchádzajúcu úroveň a tohtoročné výsledky zatiaľ prekonávajú nielen predpovede odborníkov, ale aj vlády. Stabilný značný hospodársky rast na Ukrajine pokračuje už štvrtý rok nehľadiac na zastaralú odvetvovú štruktúru, pomalé a nesystémové organizačné zmeny, ako aj stále silné zasahovanie štátu do ekonomických procesov, či vysoký podiel tieňovej sféry. Dôsledkom je nízky prílev zahraničných investícií a celkové zaostávanie v realizácii ekonomických, sociálnych a politických reforiem.
Dlhodobé udržanie doterajšej vysokej dynamiky v ekonomike zostáva otázne bez realizácie nevyhnutných opatrení. Európska únia a USA doposiaľ odmietajú Ukrajine priznať štatút krajiny s trhovou ekonomikou, hoci v rámci rokovaní o vstupe do Svetovej obchodnej organizácie už podpísala kľúčový protokol s EÚ o vzájomnom prístupe tovarov a služieb na trh.
,,Štruktúrne zmeny v krajine prebiehali a pokračujú prebiehať živelne kvôli absencii jednotnej stratégie prestavby vypracovaním odvetvových cieľových štátnych programov, bez príslušnej koordinácie a finančného zabezpečenia,“ tvrdí riaditeľ ekonomických programov Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova Volodymyr Sidenko. Výsledkom je podľa neho štruktúra ekonomiky, ktorá nezodpovedá celosvetovým tendenciám rozvoja. Makroekonomická regulácia zo strany štátu mala na zmeny zničujúci vplyv.
V protiklade s priaznivým makroekonomickým vývojom na Ukrajine je nespokojnosť väčšiny obyvateľstva so životnými realitami. Až podľa 73 % účastníkov prieskumu centra Sociopolis sa všetko, čo prebieha v štáte, uberá nesprávnym smerom. Opačný názor malo iba 16 % respondentov. Trpieť ťažké podmienky života je ďalej nemožné, súhlasilo 45 % ľudí, no zároveň 43 % osôb uviedlo, že sa to napriek tomu dá vydržať. Verejnosť sa obáva najmä zvýšenia nezamestnanosti, nákladnej zdravotníckej starostlivosti a liekov, zdražovania potravín, odevov a dopravy, krízy v ekonomike, poklesu produkcie v priemysle a agrárnom sektore a rastu kriminality. Oficiálna minimálna mzda 185 UAH (USD – 5,333 UAH) je dvakrát nižšia ako životné minimum (362 UAH), ktoré už nezodpovedá reálnym potrebám, a priemerná mzda dosahuje okolo 400 UAH.
HDP Ukrajiny medziročne stúpol v apríli o 7,4 % pri objeme 18,9 mld. UAH, za štyri mesiace roka 2003 o 7,1 % a tvoril 67,25 mld. UAH. Marcové zvýšenie dosiahlo 6,6 % a v 1. štvrťroku 7 %, vlani za štyri mesiace HDP vzrástol o 4,1 %. Rast priemyselnej produkcie sa zrýchlil v apríli na 13 % a od januára po apríl na 11,4 % po marcovom výsledku 10,1 %, zvýšení v 1. kvartále o 10,7 % a štvormesačnom náraste pred rokom o 6,2 %. Spracovateľské odvetvie priemyslu zlepšilo výkonnosť v apríli o 14,1 % a od začiatku roka o 12,4 % (vlani za štyri mesiace o 8,4 %) na 47,3 mld. UAH. Inflácia sa v apríli spomalila na 0,7 % po 1,1 % v marci, za štyri mesiace dosiahla úroveň 4,5 %. Devízové rezervy Národnej banky Ukrajiny koncom apríla dosiahli dovtedy najvyšší objem 4,870 mld. USD, v apríli medzimesačne stúpli o 255 mil. USD (5,5 %) a od začiatku roka o 453,8 mil. USD (10,3 %).
,,Naše prognózy sú zahrnuté v programe činnosti vlády a nemeníme ich,“ informoval minister hospodárstva a pre otázky európskej integrácie Valerij Choroškovskyj. Rast HDP má byť v roku 2003 na úrovni 5-6 %, priemyselná výroba by sa mala zvýšiť o 4,5 % a inflácia dosiahnuť 6 %.