Nemecké hospodárstvo orientované na export môže vďaka expanzívnej peňažnej a fiškálnej politike USA aj v Nemecku rátať s väčším rozmachom. Vzostup eura však brzdí jemne klíčiacu nádej na konjunktúru. Zreteľné zníženie nezamestnanosti zatiaľ nemožno očakávať. To je výsledok dnešnej prognózy ekonomického rozvoja.
Súkromné banky rátajú vďaka jesennému oživeniu so stagnáciou a v roku 2004 s rastom 1,6 %. Pritom už tri a pol pracovného dňa navyše spôsobilo polpercentný rast. „Máme síce ozdravenie, ale nie rast,“ povedal v Berlíne Norbert Walter, predseda Výboru pre hospodársku a menovú politiku Bankového zväzu.
O niečo optimistickejší sú Allianz a Drážďanská banka. Ich experti počítajú pre tento rok s rastom 0,2 % a pre rok 2004 s rastom 2 %. Tým sa Nemecko v budúcom roku presunie do európskeho stredného poľa, povedal ich šéf Michael Heise vo Frankfurte. Rozhodujúce impulzy však nevyšli z exportu, ale zo súkromnej spotreby.
Centrum pre európsky výskum hospodárstva (ZEW) v Mannheime však nádej na konjunktúru brzdí. Prvýkrát od januára klesol v októbri ZEW index pre konjunkturálne očakávania z 60,9 na 60,3 bodu. Silné euro tlačilo na odbyt tovaru a zisk exportného hospodárstva, vysvetlili hospodárski výskumníci. Slabá dôvera amerických spotrebiteľov okrem toho pramenila z dynamiky rozvoja v USA. Aj index ZEW pre eurozónu klesol za mesiac o 2,8 % na 66,8 bodu.
Počet nezamestnaných podľa bánk v roku 2004 v ročnom priemere stúpne z 4,42 milióna na 4,45 milióna. Zlepšenie stavu zamestnanosti možno očakávať najskôr v polovici roka 2004. Zníženie nezamestnanosti je však podľa hodnotenia Inštitútu pre výskum trhu GfK hlavným predpokladom pre lepšiu spotrebiteľskú klímu.
Ďalšie konjunkturálne riziká vidia banky v cene energií a pri stroskotaní Agendy 2010 červeno-zelenej spolkovej vlády. Cena ropy by však v roku 2004 mohla klesnúť z terajších takmer 30 USD na 20 USD za barel (159 litrov). Vysoký kurz eura navyše zlacňuje ropu pre Nemecko. Walter pripomenul striktný reformný a úsporný kurz. Nemecko by malo plniť všetky finančno-politické požiadavky komisie EÚ. Banky očakávajú, že deficit nemeckého štátneho rozpočtu bude 4 % a na budúci rok 3,8 %.
Najväčším rizikom pre svetovú ekonomiku je podľa bánk menový kurz. „Počítame s tým, že euro bude do polovice budúceho roka stáť 1,2 USD,“ povedal Walter. Podľa neho by však enormný dvojnásobný deficit v bilancii tovarov a služieb a v štátnom rozpočte USA devalváciou dolára mohol zhoršiť svetový obchod. Rozhodujúce tiež bude, či silný rast v USA pretrvá. Vysoké zadlženie domácností a podnikov a pozvoľné dobiehanie fiškálnych a menovopolitických impulzov by znamenali riziká pre americké hospodárstvo,“ povedal Walter. Informovala o tom agentúra DPA.