ČLÁNOK




Silicon Valley stráca pozíciu technologického centra sveta
7. októbra 2002

Najhoršia recesia v histórii celého odvetvia informačných technológií prinútila popredné spoločnosti v kalifornskom Silicon Valley znížiť výdavky na výskum a vývoj (R&D).

Tento pokles môže negatívne zasiahnuť celý proces inovácií a ešte v širšom kontexte aj rast produktivity práce, ktorá sa rapídne zvyšovala v druhej polovici deväťdesiatych rokov – teda práve v čase extrémneho rozmachu IT.

Prieskum, ktorý aranžoval britský denník Financial Times ukazuje, že 30 špičkových technologických firiem, ktoré sú domestifikované v Silicon Valley, počas prvých šiestich mesiacov tohto roka celkovo znížili investície do R&D o 5% – z 12,6 miliardy dolárov v prvom polroku 2001 na terajšiu úroveň 11,9 miliardy USD.

Väčšina z uvedených 30 spoločností (dovedna 16) výdavky na výskum a vývoj znížila, 10 z nich investície v tejto sfére zvýšila a 4 zostali na pôvodnej úrovni.

Na zozname firiem, ktoré znížili výdavky na výskum a vývoj je napríklad Sun Microsystems, Cisco a Agilent, zvýšený objem zdrojov vynaložených na R&D deklarovali Intel a Applied Materials.

Celkový pokles nákladov na výskum a vývoj je podľa expertov alarmujúci, pretože od roku 1960 nikdy nedošlo v Spojených štátoch k redukcii tohto ukazovateľa.

Analytici poznamenávajú, že uvedený vývoj môže spochybniť doterajšiu dominanciu Silicon Valley ako svetového centra technologických inovácií.

Silicon Valley už nebude nikdy také ako v minulosti, tvrdí Larry Ellison, výkonný riaditeľ Oracle – najväčšej softvérovej firmy, ktorá má sídlo v Kalifornii. Ten, kto tvrdí, že ide iba o cyklický pokles, sa kardinálne mýli a nevidí, čo sa deje pred jeho očami.

V analýze Federal Reserve Bank of San Francisco sa uvádza, že výdavky korporácií na výskum a vývoj sú veľmi dôležité pre inovačné trendy a priamo súvisia s rastom produktivity práce.

Konzultačná skupina Sanford Bernstein dodáva, že výnosy firiem v sektore informačných technológií sa v I. polroku 2002 znížili o 12%, čo súvisí s celkovým kolapsom výdavkov veľkých korporácií. No na druhej strane treba vidieť aj to, že utlmenie investícií do R&D je oveľa hlbšie v porovnaní s obdobím recesie v roku 1991.

Tento fakt je značne skľučujúci, pretože ostatná recesia mala iba veľmi mierne parametre v komparácii s rokom 1991.

Aj ďalší indikátor miery inovácií – počet žiadostí na nové patenty vykazuje výrazné oslabenie. Americký patentový úrad vo svojej prognóze konštatuje, že v tomto roku sa zvýši počet žiadostí na nové patenty iba o 1,3%, čo ostro kontrastuje s vyše 10%-ným nárastom tohto ukazovateľa v každom kalendárom roku od obdobia roku 1996.

Napriek signálom zo Silicon Valley, ktoré väčšina analytikov považuje za alarmujúce, nemal by sa ich význam dramatizovať a automaticky prenášať na všetky firmy v problémami zaťaženom technologickom sektore.

V najnovších oficiálnych dokumentoch totiž prehodnotila americká spoločnosť Dell Computer prognózu dosiahnutých výnosov v III. štvrťroku, ktoré sa majú pohybovať nad hornou hranicou rozpätia pôvodných odhadov. Tento pozitívny vývoj podnietil najmä zvýšený predaj serverov a dátových skladov.

Revízia ukazovateľa výnosov zároveň ilustruje kontinuitu Dellu v rozširovaní trhového podielu, hoci sektor informačných technológií ako celok je poznačený kritickým prepadom.

Britský denník Financial Times v tejto súvislosti poznamenal, že stratégia Dellu orientovaná na priamy predaj a na výrobu pri sústavne sa znižujúcich nákladoch, prináša svoje ovocie – Dell Computer totiž prezentuje známky stability a prosperity, hoci jeho rivali, ktorí sa špecializujú na produkciu osobných počítačov a ďalších komponentov vo sfére IT, vykazujú straty.

Dell deklaroval, že výnosy v III. štvrťroku, ktorý sa končí 1. novembra, dosiahnu 9,1 miliardy dolárov. Pôvodné predpovede sa formulovali na úrovni 8,9 miliardy USD, čo predstavuje zhodnotenie jednej akcie o 21 centov.

Na pravidelnom jesennom stretnutí analytikov Dell Computer v Round Rocku, v štáte Texas, sa konštatovalo, že zvýšenie výnosov sa následne premietne aj do ukazovateľa prevádzkového zisku.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Michael Dell pri komentovaní pozitívnych hospodárskych výsledkov zdôraznil, že revidované dáta výnosov odrážajú čoraz väčší tlak trhu na výrobu štandardizovaných produktov v oblasti výpočtovej techniky a rovnaká požiadavka je evidentná aj vo sfére poskytovaných služieb.

Michael Dell ďalej dodal, že v rámci tohto roka dôjde k zníženiu nákladových položiek v celkovom objeme jednej miliardy dolárov.

Tieto úspory sa týkajú dizajnu jednotlivých produktov, procesu výroby, logistiky, prevádzkových nákladov a nákladov spojených s poskytovaním záruk.

Dell Computer chce ďalej rozšíriť ponuku svojich sieťových komponentov a po dohode so spoločnosťou Lexmark bude od začiatku budúceho roka vyrábať pod značkou Dell aj tlačiarne. Experti poznamenávajú, že Dell dokazuje vysokú mieru adaptability, čo mu umožňuje vstupovať na nové trhy. Po revidovaní prognózy výnosov posilnili akcie Dell Computer o 4% a naposledy sa obchodovali na úrovni 25,73 dolára/akcia.

Výdavky na výskum a vývoj v sektore IT
(v mil. USD)
Názov spoločnosti I. polrok 2002 I. polrok 2001
Agilent Technologies 574 660
Applied Materials 590 532
Cisco Systems 1 604 1 863
Intel 2 006 1 914
Oracle 565 620
Siebel Systems 99 97
Sun Microsystems 2 303 2 559

Zdroj: Financial Times


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2025

USD 1,053 0,006
CZK 25,102 0,005
GBP 0,841 0,003
HUF 408,780 0,070
CAD 1,510 0,008

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS