Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že americká ekonomika by mala vykázať signály oživovania na konci tohto roka aj napriek minulotýždňovým útokom a výraznému útlmu v leteckom priemysle.
Podľa výkonného riaditeľa MMF Horsta Köhlera bude oživovanie svetovej ekonomiky pravdepodobne „o niečo menej výrazné ako sa očakávalo“. Trval však na tom, že sa podarí vyhnúť recesii, a že predpoveď MMF pre svetový ekonomický rast sa nezníži pod hranicu 2,5 %. „Nepochybujeme o tom, že riziká ekonomického útlmu sa zvýšili. Neistota je výraznejšia ako predtým, pričom kľúčový bude vplyv na dôveru, zvlášť na spotrebiteľskú dôveru a na dôveru podnikateľov,“ povedal Köhler. Upozornil, že Európa a Japonsko by sa nemali spoliehať na to, že ekonomický rast v USA povzbudí rast svetovej ekonomiky.
Köhler privítal tohtotýždňové rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) znížiť úrokové sadzby, avšak ako dodal, malo sa urobiť viac, najmä v rámci urýchlenia štrukturálnych reforiem. Köhler apeloval na japonskú vládu, aby uskutočnila ešte agresívnejšie uvoľňovanie monetárnej politiky a začala rázne riešiť problémy s nedobytnými úvermi v bankovom sektore. „Podľa môjho názoru si všetci uvedomujú, že sa skončil čas rokovaní a nastal čas činov,“ dodal Köhler.
Šéf MMF ocenil aj rýchle opatrenia centrálnych bánk, zamerané na podporu finančných trhov v čase znovuotvorenia Wall Street v tomto týždni. Upozornil však na zhoršenie perspektív latinskoamerických krajín následkom útokov v USA, pričom zdôraznil rast problémov predovšetkým v Argentíne a Brazílii. Vyjadril však nádej, že Argentíne sa podarí vyslobodiť z finančnej krízy a že Brazília bude schopná prilákať viac zahraničných investícií.