ČLÁNOK




Signály o konci éry silného dolára
3. júna 2002

Kurz USD voči spoločnej mene Európskej únie padol na najnižšiu hranicu za posledných päť štvrťrokov. Kurz voči švajčiarskemu franku je jeho kurz na najnižšej hranici za posledných dva a pol roka, voči japonskému jenu za posledný polrok.

Minister financií USA Paul O´Neill by mal dodržať jeden extravagantný sľub spred viac ako roka.

Vo februári 2001 po nástupe do funkcie O ´Neil opatrne povedal, že USA robia politiku silného kurzu amerického dolára. „Podľa môjho názoru, silný dolár je výsledkom silnej ekonomiky.“ Hneď po jeho vyhlásení kurz dolára voči ostatným svetovým menám klesol a minister sa hneď na druhý deň mierne poopravil. Sľúbil, že ak sa administratíva prezidenta Georga W. Busha zriekne politiky silného dolára, on, teda O´Neil si „prenajme štadión“ v New Yorku, naplní ho najhlasnejšími dychovými orchestrami a za sprievodu fanfár orchestrov to oficiálne oznámi.

Po týchto slovách sa dolár udržal na Olympe devízového trhu presne rok. Odolal útokom recesie a teroristov. Práve v čase keď sa americká ekonomika začala uzdravovať, kurz dolára paradoxne poprel prvé vyhlásenie prvého finančníka USA. Majitelia štadiónov si môžu medliť ruky nad neočakávaným ziskom. Bez honorárov neostanú ani manažéri dychových orchestrov.

Niektoré komerčné banky vývoj na devízovom trhu predpokladali už začiatkom mája. Banky BNP Paribas, UBS Warburg ? ABN Amro si myslia, že na konci roku kurz euro voči USD stúpne. BNP Paribas predpokladá že euro stúpne na 0,98 USD. Analytik banky Ian Stennard si myslí, že vzťah trhu k americkému doláru sa podstatne zmenil, nie však v jeho prospech.

Americkému dolári v prvom rade škodí odliv investícií z USA. Neurčitosť tempa obnovy ekonomiky, zachovávajúca sa hrozba teroristických útokov, škandál s Enron a otázky týkajúce sa účtovníctva firiem najrozmanitejších sektorov, nútia investorov hľadať stabilnejšie finančné trhy. V mesiacoch január a február 2002 zahraniční investori vložili do amerických akcií menej ako 11 mld. USD. V tom istom období pred rokom to bolo 33 mld. USD.

Deficit platobnej bilancie USA je tak ako v predchádzajúcich obdobiach je blízky k rekordným hodnotám. Bez podpory národnej meny zahraničnými investíciami vznikajú predpoklady na jej oslabenie. „Éra silného dolára sa skončila. Teraz sa dá očakávať dlho trvajúce zníženie kurzu, ktorému nebude americká vláda prekážať,“ vyjadril sa pre Wall Street Journal David Rouch, prezident londýnskej konzultačnej firmy Independent Strategy.

Optimisti však tvrdia, že Euro nemá mimoriadne príčiny na rast, pretože americká ekonomika rastie rýchlejšie ako európska. Súčasné oslabenie amerického dolára môže pomôcť americkým firmám. Pozitívne sa prejaví na ziskoch firiem, ktoré pôsobia za hranicami USA. Úžitok z oslabenia amerického dolára budú mať aj americkí exportéri. AK však budú stúpať zisky firiem, negatívna nálada voči americkému doláru sa môže vytratiť. Okrem toho americké akcie sa stanú lacnejšie pre zahraničných investorov. Trh je trh a cudzinci môžu napomôcť rastu Dow Jones. Za ním sa môže vybrať aj americký dolár.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS