ČLÁNOK




Sektor privátneho bankovníctva sa stále zameriava na konsolidáciu
11. augusta 2009

Z nového prieskumu spoločnosti KPMG vyplýva, že úverová kríza iba minimálne ovplyvnila vyhliadky očakávanej medzinárodnej konsolidácie v sektore privátneho bankovníctva a wealth   manažmentu (starostlivosť o majetok).
Avšak skôr, než sa mnohé banky vrátia k akvizičnej činnosti, je potrebné vyriešiť niektoré vážne štrukturálne problémy.
Pravdepodobne najväčším problémom je skutočnosť, že tento sektor musí čeliť veľkému poklesu svojich marží kvôli poklesu majetkových hodnôt, ziskov a kvôli vysokým nákladom. Mnohé banky budú mať ťažkosti, aby v krátkej dobe do značnej miery zvýšili svoje ziskové marže. Túto situáciu zhoršuje aj skutočnosť, že potenciálni nadobúdatelia zaujímajú postoj „počkáme a uvidíme“ a potenciálni predajcovia sa zasa zdráhajú akceptovať aktuálne nízke ceny, čím sa môže oneskoriť zintenzívnenie transakčnej aktivity.
Z prieskumu nazvaného „Hungry for more“ (Máte chuť na viac?), ktorý uskutočnila spoločnosť KPMG, vyplýva, že organický rast zostáva prioritou minimálne pre najbližšie obdobie.
Z predchádzajúcich prieskumov vyplynulo, že v roku 2006 až 84 percent respondentov očakávalo ďalšiu konsolidáciu v najbližších troch rokoch. Do roku 2007 tento počet mierne poklesol na 81 percent. O dva roky neskôr priestor na konsolidáciu stále vidí 72 percent opýtaných, pričom podobný počet respondentov zároveň verí, že v aktuálnom kontexte sa akvizície vyplatia .
Pokiaľ ide o vyhliadky na rast sektora, predchádzajúci optimizmus utŕžil rany. V roku 2006 a 2007 viac ako 90 percent respondentov očakávalo stúpajúcu tendenciu, no v súčasnom prieskume tento podiel poklesol na 53 percent. Napriek tomu si iba 14 percent opýtaných myslí, že vyhliadky na rast sú nízke, pričom ostatní respondenti zostávajú nerozhodní.
Stanislav Šumský, director na oddelení služieb finančného poradenstva spoločnosti KPMG na Slovensku, komentoval výsledky prieskumu takto: „Výsledky prieskumu potvrdzujú to, že sektor privátneho bankovníctva nebol tak veľmi ovplyvnený ničivými účinkami úverovej krízy, ako sme sa obávali. Chuť konsolidovať v sektore naďalej pretrváva. Zdá sa, že chýbajú iba prostriedky a príležitosť urobiť to. Zatiaľ je vhodnou alternatívou sústrediť sa na interný rast. Je tu cítiť i trochu pesimizmu, ktorý poznačil iné oblasti bankovníctva.“
„Viaceré faktory by mohli znova oživiť M&A aktivitu v sektore privátneho bankovníctva: zákazníci  otvorenejší rizikovejším operáciám, návrat vyšších ziskov a ujasnenie postoja k onshore/offshore bankovníctvu v budúcnosti vzhľadom k tomu, že mnohé krajiny sa dohodli na prijatí noriem OECD  o zdaňovaní podnikov.  Avšak je potrebné upozorniť na jednu dôležitú okolnosť, ktorou je značný nedostatok potenciálnych akvizičných cieľov. Túto skutočnosť jasne ukazuje náš výskum v ázijsko-tichomorskom regióne, kde sa mnohé banky snažia získať čo najviac z narastajúceho počtu bohatých súkromníkov.“
Prieskum tiež poukazuje na skutočnosť, že organický rast patrí medzi priority. Tridsaťšesť percent respondentov verí, že v najbližších dvoch rokoch budú rásť zvyšovaním predaja vlastných produktov a služieb.. Ďalších 36 percent zasa verí, že ich rast ovplyvní z troch štvrtín organický rast a zvyšok ovplyvnia akvizície. Miera odpovedí je stále vyššia pri menších bankách, čo naznačuje, že sa veľmi rady zamerajú práve na organický rast bez potreby akvizičnej stratégie.
Ale ani organický rast nie je úplne istý. Ako poznamenal Stanislav Šumský, zdroje sa obmedzili a marže sú pod veľmi veľkým tlakom. Preto sa top manažmenty zameriavajú na kontrolu nákladov a ešte istú chvíľu zrejme potrvá, kým sa urobia adekvátne kroky, aby sa profit vrátil späť do starých koľají.
Táto skutočnosť môže vysvetľovať, prečo respondenti veria, že väčšina zabezpečených akvizícií, sa udeje v rovine čo najvýhodnejšej kúpy a nie v rovine toho najlepšieho, čo je na trhu. Na otázku o odhade vlastných investícií do akvizičných aktivít v najbližších dvoch rokoch sa 44 percent sa vyjadrilo, že menej ako 250 miliónov USD, pričom ďalších 27 percent neuvažuje o žiadnych investíciách. Ide o dramatický pokles v porovnaní s výsledkami spred dvoch rokov, kde odpovede boli 27, respektíve 7 percent.
Je zaujímavé, že obchody uzatvorené v predchádzajúcich dvoch rokoch boli väčšinou domáce. Z 56 transakcií uzatvorených respondentmi prieskumu v danom období bolo 54 percent domácich a iba v 23 percentách išlo o kúpu podniku v inom regióne.
Dôležitou otázkou zostáva, kam budú smerovať investície daného sektora. Ešte nedávno sa vo vyjadreniach opakoval ázijsko-tichomorský región. Avšak pri otázke, či sa akvizície v súčasnom prostredí vyplatia, iba 62 percent respondentov z ázijsko-tichomorského regiónu súhlasilo (v porovnaní so 74 percentami globálne). Možno najpôsobivejším záverom je, že iba osem percent respondentov z ázijsko-tichomorského regiónu vyslovilo definitívne „áno“.
Aj banky, ktoré spravia úspešný obchod, môžu mať problémy. Respondenti uviedli, že medzi najvážnejšie ťažkosti po nadobudnutí akvizície patrí synchronizácia biznis modelov a harmonizácia biznis procesov. Existuje aj riziko straty verných zákazníkov – z prieskumu vyplýva, že okolo 6 percent (v ázijsko-tichomorskom regióne dokonca až 9 percent) zákazníckej základne nadobudnutých bánk odišlo v priebehu dvanástich mesiacov od uzatvorenia transakcie.
Šumský pokračoval:  „Bezpochyby zostávajú mnohé problémy, ktoré brzdia progres M&A aktivity. Avšak ak by bolo možné odstrániť tieto prekážky – a keď vezmeme do úvahy stupňujúci sa tlak na  banky, aby sa zbavili údajne vedľajších činností – potom si skutočne myslím, že nastal správny čas na dlho očakávané konsolidácie v privátnom bankovníctve.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS