ČLÁNOK




Šéf OECD odporúča nezavrhovať jadrovú energiu
30. apríla 2002

Priemyselné krajiny, ktoré hľadajú spôsoby znižovania svojej závislosti od dovozu ropy a snažia sa obmedziť znečisťovanie prírodného prostredia, by sa mali opäť zamerať na jadrovú energiu. Povedal to generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Donald Johnston. Dodal však, že je to iba jeho osobný názor.

Na seminári Európskej únie (EÚ) v španielskej Pamplone o budúcnosti energetiky zaznelo, že Európu čaká zložitá úloha nájsť spôsoby, ako pokryť rastúci dopyt po energii a súčasne obmedziť znečisťovanie životného prostredia. V Európe zosilneli obavy aj z nestability cien ropy, keď napätie na Blízkom východe vytlačilo ceny ropy minulý týždeň na 27 USD za barel. Hrozí totiž, že prudký rast cien energie môže utlmiť ekonomické oživovanie vo svete ešte v jeho zárodku. EÚ dováža 50 % energie, ktorú spotrebuje, pričom v priebehu 20 až 30 rokov by mohol tento podiel vzrásť na 70 %. Európa sa snaží zvýšiť produkciu obnoviteľnej energie, akou je napríklad veterná a solárna energia, avšak tie sa na celkovej spotrebe podieľajú iba malým percentom. Súčasne sa snaží v súlade s Kjótskou dohodou zredukovať emisie škodlivín, ktoré vznikajú používaním fosílnych palív. Možná alternatíva, ktorou je jadrová energia, však naráža na skeptický postoj, pretože mnohí obyvatelia Európy sa obávajú problému hrozby havárií a toho, ako sa vyrovnať s rádioaktívnym odpadom.

Belgická vláda nedávno navrhla zatvoriť jadrové reaktory v krajine do roku 2025, pričom podobné stanovisko zaujímajú aj vlády Švédska a Nemecka. Na fóre EÚ v Pamplone sa však jadrovej energetike dostalo prekvapujúcej podpory, keď šéf OECD povedal, že na jadrovú energiu sa treba pozerať novým, triezvejším pohľadom, pričom vyzdvihol mnohé výhody jadrovej energetiky. Johnston dokonca získal podporu zo strany komisárky EÚ pre energetiku Loyoly de Palacio, ktorá uviedla, že by bolo chybou zriecť sa jadrovej energie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 1. 2025

USD 1,043 0,013
CZK 25,154 0,012
GBP 0,831 0,001
HUF 414,680 0,250
CAD 1,491 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS