Tlačenie peňazí v rámci takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky v Európe nemusí viesť k rovnakým výsledkom ako v USA alebo Japonsku. Vyhlásil to v piatok šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble rovnako v piatok uviedol, že expanzívna menová a rozpočtová politika nie je riešením, ale príčinou ekonomických problémov.
„V USA majú centrálny štát, ktorý vydáva veľmi bezpečné dlhopisy. Takýto centrálny štát tu nemáme,“ povedal Weidmann, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov ECB. Ako ďalej uviedol, nákupy vládnych cenných papierov za lacné peniaze, ktoré vytlačí ECB, môžu v niektorých krajinách znížiť odhodlanie k reformám.
Európska centrálna banka vo štvrtok ponechala úrokové sadzby na rekordných minimách. Prezident ECB Mario Draghi následne uviedol, že banka je odhodlaná pristúpiť k neštandardným opatreniam vrátane nákupov vládnych dlhopisov, pokiaľ si to situácia v ekonomike vyžiada. V rámci Rady guvernérov ECB v tejto otázke podľa Draghiho panuje zhoda.