ČLÁNOK




Schengenský priestor sa rozšíril na 24 krajín
21. decembra 2007

Schengenský priestor sa rozšíril na 24 krajín


 


Spomedzi starých členských krajín Európskej únie do schengenu nepatria iba Veľká Británia a Írsko, ktoré naďalej uplatňujú hraničné kontroly


 


Schengenský priestor voľného pohybu osôb sa o polnoci zo štvrtka na piatok rozšíril z 15 na 24 krajín. Obyvatelia Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Slovenska, Slovinska a Českej republiky slávnostne privítali otvorenie pozemných hraníc, zatiaľ čo v maltskej Valette zrušili pasové kontroly pre trajekty z európskej pevniny. Vďaka hodinovému časovému posunu zrušila hraničné kontroly ako prvá trojica pobaltských štátov.


Spomedzi starých členských krajín Európskej únie do schengenu nepatria iba Veľká Británia a Írsko, ktoré naďalej uplatňujú hraničné kontroly. Z nečlenských krajín do priestoru patria Nórsko a Island, onedlho by sa malo pripojiť aj Švajčiarsko. Z desiatich krajín, ktoré do EÚ vstupovali v roku 2004, sa súčasťou systému zatiaľ nestane iba Cyprus, rovnako ako Rumunsko a Bulharsko, ktoré do únie vstúpili na začiatku tohto roku.


Európska komisia (EK) vo štvrtok vyjadrila potešenie nad rozšírením schengenského priestoru. „Od dnešného dňa môžu ľudia cestovať v rámci 24 krajín schengenského priestoru bez stresu a bez kontrol na vnútorných pozemských či morských hraniciach – tak z Portugalska do Poľska ako z Grécka do Fínska. Spoločným pričinením sme odstránili hraničné kontroly, tieto človekom umelo vybudované prekážky brániace mieru, slobode a jednote v Európe, a zároveň sme vytvorili podmienky pre zvýšenú bezpečnosť,“ vyhlásil predseda EK José Manuel Barroso.


Slovenský a český premiér Robert Fico a Mirek Topolánek v piatok oslávia pripojenie svojich krajín k schengenu spolu s českým a slovenským eurokomisárom Vladimírom Špidlom a Jánom Figeľom na česko-slovenskej hranici medzi Holíčom a Hodonínom. Podľa Figeľa je pristúpenie Slovenska k schengenu „ďalším historickým a dôležitým krokom v integračnom procese, ktorý rozvíja našu spoločnú európsku perspektívu“. Špidla považuje vstup našich krajín do schengenu za „najlepší dôkaz, že proces európskej integrácie má úplne hmatateľný prínos a jeho pozitívne dopady môže pocítiť doslova každý z nás“. Od piatku je možné hranice prekračovať na ľubovoľnom mieste, teda aj cez takzvanú „zelenú hranicu“, mimo doterajších oficiálnych hraničných priechodov.


Schengenskú dohodu podpísali 14. júna 1985 v luxemburskom mestečku Schengen. Schengenské opatrenia ustanovujú zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach členských štátov schengenského priestoru, vytvárajú spoločné pravidlá kontrol na vonkajších hraniciach, ustanovujú spoločnú vízovú politiku a zavádzajú sprievodné opatrenia, ktoré umožňujú zrušiť kontroly na vnútorných hraniciach.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS