ČLÁNOK




SBS zatiaľ nemá oficiálne informácie o údajnej korupcii
13. augusta 2001

V slovenských médiách sa od konca júla rozšírili informácie, ktoré spájajú spoločnosť Siemens Business Services (SBS) Bratislava s korupciou. SBS pozorne sleduje závažné obvinenia uverejnené v médiách a s poľutovaním musí konštatovať, že doteraz nedostala z oficiálnych zdrojov žiadne informácie, ktoré by jej umožnili zaujať vecné stanovisko. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca spoločnosti Siemens, s.r.o., Martin Szabo.

Spoločnosť SBS mala údajne ponúknuť predsedovi výberovej komisie na dodávku systému pre projekt štátnej pokladnice úplatok 1,5 mil. Sk. Tieto informácie podľa niektorých médií potvrdila tiež Generálna prokuratúra SR, ktorá sa prípadom zaoberá.

„SBS Bratislava sa ako jediný účastník tendra z technických dôvodov vzdal dodávok od lokálnych firiem a spoľahol sa na osvedčený a technicky vyzretý softvérový štandard, ktorý už našiel uplatnenie v mnohých krajinách EÚ. SBS je presvedčená, že predložila najlepšie riešenie a chce sa stať víťazom výberového konania,“ dodala spoločnosť. Hodnota kontraktu dosahuje približne 1 mld. Sk. Výberového konania sa okrem SBS zúčastnili tiež firmy Hewlett-Packard a IBM. IBM však svoju ponuku predložila neskoro.

Ako uviedla spoločnosť SBS, jej zamestnanci sú povinní konať v rámci zákona, pričom tieto povinnosti sa samozrejme vzťahujú aj na predpisy týkajúce sa boja proti korupcii. „Okrem toho interné smernice spoločnosti zakazujú zamestnancom spoločnosti zadovážiť si neoprávnené výhody alebo takéto výhody poskytnúť iným. Prostredníctvom spomenutých pravidiel garantuje SBS čestnú súťaž. Na prípadné porušenie uvedených smerníc bude spoločnosť SBS reagovať rozhodným spôsobom,“ konštatuje sa v stanovisku.

Výberové konanie bolo pozastavené 30. júla, teda deň pred plánovaným vyhodnotením ponúk, na 30 dní. Ministerstvo financií vtedy zverejnilo, že podalo podnet Úradu pre verejné obstarávanie na pozastavenie tendra. Dôvodom mal byť pokus o úplatok členom výberovej komisie. Ministerstvo tiež podalo trestné oznámenie adresované GP. Podľa viacerých médií prokurátorka Eva Mišíková údajne povedala, že úplatok 1,5 mil. Sk mal predsedovi výberovej komisie Danielovi Ferjančekovi ponúknuť zástupca Siemensu.

Piatkové stanovisko je druhým oficiálnym vyjadrením tejto spoločnosti. Bezprostredne po pozastavení tendra spoločnosť uviedla: „Dúfame, že sme komisiu presvedčili odbornými argumentmi a referenciami. Žiadne iné presvedčovacie prostriedky nepotrebujeme používať a ani nepoužívame“.

Zástupkyňa riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR Eva Mišíková kategoricky odmieta informácie niektorých médií, že v súvislosti s podozrením podplácania členov výberovej komisie na informačný systém štátnej pokladnice zverejnila tajné informácie. Tým mala porušiť zákon o ohrození štátneho či služobného tajomstva. Mišíková v piatok pre agentúru SITA povedala, že konkrétne informácie z podnetu GP získali médiá z neoficiálneho zdroja z ministerstva financií. „V žiadnom prípade GP neposkytla žiadne informácie o totožnosti osôb, ktoré v tejto veci figurujú ani o skutku a jeho priebehu,“ uviedla.

Tendra na dodávku informačného systému štátnej pokladnice v objeme približne 1 mld. Sk sa pôvodne zúčastnili tri firmy – Siemens Business Services, Hewlett-Packard a IBM. Spoločnosť IBM však svoju ponuku predložila až niekoľko hodín po stanovenej lehote. Deň pred plánovaným vyhodnotením ponúk ministerstvo financií zverejnilo, že podalo podnet Úradu pre verejné obstarávanie na zastavenie tendra. Dôvodom mal byť pokus o úplatok členom výberovej komisie. Ministerstvo tiež podalo trestné oznámenie adresované GP. Podľa viacerých médií prokurátorka Eva Mišíková údajne povedala, že úplatok vo výške 1,5 mil. Sk mal predsedovi výberovej komisie Danielovi Ferjančekovi ponúknuť zástupca Siemensu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS