ČLÁNOK




Sankcie pre firmy pôsobiace v krajinách ohrozujúcich záujmy USA
9. júla 2001

Zbrane sa vždy považovali za posledné slovo kráľov, ekonomické sankcie sa dajú považovať za považovať za posledné slovo Spojených štátov. Zvlášť výrazne ich používajú proti krajinám, ktorých politika podľa názoru lídrov USA predstavuje hrozbu národným záujmom USA. V súčasnosti americkí zákonodarcovia vyvinuli nový druh ekonomickej zbrane. Majú zámer prijať zákon, ktorý po prvý raz zavrie prístup na amerických trhoch kapitálu firmám, ktorých činnosť je v protiklade s princípmi americkej zahraničnej politiky USA.

Senát pred časom prijal návrh zákona, ktorý sa týka ekonomických sankcií proti Sudánu. Tam už 20 rokov trvá občianska vojna, ktorá odniesla 2 milióny ľudských životov. Americké spoločnosti majú zakázané podnikať v Sudáne a čoraz viac členov Kongresu USA považuje za nevyhnutné prijatie takých opatrení, ktoré by obmedzili podnikanie zahraničných firiem v tejto krajine. Zákonodarcovia si myslia, že keď sudánskej vláde znemožnia prístup k príjmom z ťažby plynu a ropy, môže to urýchliť koniec občianskej vojny. Tentoraz podnikateľské kruhy a administratíva prezidenta nesúhlasia s použitím obľúbenej zbrane americkej zahraničnej politiky. Nepáčia sa im dve časti zákona. Jedno z nich zakazuje americkej, alebo akejkoľvek inej spoločnosti, ktorá pracuje v Sudáne v sektore ťažby plynu, alebo ropy, získavať kapitál, alebo obchodovať s cennými papiermi na americkom trhu. Druhá časť zákona je oveľa mäkšia. vyžaduje od všetkých spoločností ktoré sú prítomné v Sudáne, oznámiť to SEC (Securities Exchange Commision – Komisia pre cenné papiere a burzy)

Možnosť prijatia opatrení, ktoré blokujú prístup firmám na americký kapitálový trh, prijali americkí a zahraniční podnikatelia dosť negatívne. Jimmi Bake, generálny riaditeľ kandeskej ropnej spoločnosti Talisman Energy vyhlásil, že ak sa prijme spomínaný zákon, jeho spoločnosť bude musieť predať svoj podiel na ropných poliach, lebo bude vyradená z obchodovania na NYSE (Newyorskej burze cenných papierov). Talisman Energy ťaží 10 % ropy v Sudáne.

Bake pomenoval projekt zákona „nebezpečným“ a vyhlásil, že inciatíva Kongresu „bede negatívne vnímaná všetkými zahraničnými firmami, ktoré chcú umiestniť svoje akcie v USA.“ Okrem Talisman Energy podnikajú v Sudáne čínska firma PetroChina a švédska Lundin Oil.

David Strongin, riaditeľ oddelenia medzinárodných financií Asociácie priemyslu cenných papierov USA, ktorá združuje viac ako 500 brokerov a dílerov špecializujúcich sa na operácie s cennými papiermi vyhlásil, že prijatie zákona o Sudáne by bolo zlé pre kapitálový trh, zlé pre investorov, zlé pre podnikanie. Podľa jeho názoru, zahraničné firmy budú nútené umiestňovať svoje cenné papiere za hranicami USA:

V minulom roku Senát zablokoval podobný zákon. týkal sa obchodu s Čínou. Mal zablokovať prístup na kapitálový trh čínskym firmám spojeným s výrobou zbraní.

Zákon o Sudáne robí vrásky na čelách podnikateľov, pretože celá záležitosť sa nemusí Sudánom vôbec skončiť. Pod tlakom Kongesu SEC v svojich predpisoch zaviedla normu, podľa ktorej musia oznámiť o svojej činnosti firmy v akejkoľvek krajine, spoluprácou s ktorou je v USA zakázaná. Ide o Kubu, Severnú Kóreu, Irán, Irak a Lýbyu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS