ČLÁNOK




Samosprávne kraje odmietajú napojenie na štátnu pokladnicu v súčasnom režime
6. februára 2004

Samosprávne kraje odmietajú súčasný režim Štátnej pokladnice SR, na ktorý majú byť napojené 1. júla 2004. „Nechceme stratiť flexibilnosť pri ex ante rozhodovaní o peniazoch a nepripustíme obmedzovanie pri narábaní s našim majetkom ani redukciu finančného portfólia regiónov,“ povedal TASR predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľubo Roman.

Pôvodne, upozornil, generálny riaditeľ ŠP v zmysle IT systému štátnej pokladnice avizoval vytvorenie dvoch účtov, jeden pre samosprávne kraje, iný pre evidenciu štátnych finančných tokov. Od nového roku sa však rozbehla prvá etapa napájania klientov, ktorých účty boli doteraz vedené v NBS. „Zistili sme, že súčasťou tohto systému nebudú obce a mestá, čo je diskriminujúce.“ Vyššie územné celky (VÚC) to napadnú a budú žiadať obce a mestá napojené na štátny rozpočet sólo zaradiť pokladnice.

Predseda BSK pripomenul, že NBS bude až do 1. júla viesť účty VÚC, resp. príjmy a výdavky ich rozpočtov. Centrálna banka pripisuje úroky samosprávnemu kraju iba za plusový rozdiel, debetné zostatky ani nepripúšťa, pričom ostatné účty, napríklad účet pre sociálny fond, sú úročené bežným spôsobom. To samosprávne kraje finančne poškodzuje a redukuje zdroje regiónov o viac ako sto miliónov korún, konkretizoval Ľ. Roman s dôvetkom, že úročenie je iba jeden z viacerých problémov, ktoré sa VÚC budú usilovať zmeniť vzhľadom na rozpor s ústavou.

Majetok VÚC – školy, sociálne zariadenia a kultúrne ustanovizne, je vo veľkom neporiadku, časť z neho sa nachádza v prenájme. Z tohto dôvodu je ťažké v časovom predstihu napríklad vedieť, ktorá škola bude zrušená, a ako si má VÚC vopred plánovať na neplánované tituly v školstve výdavky, čo striktne od klienta požaduje štátna pokladnica. Šéf BSK zdôraznil, že „samosprávne kraje prostredníctvom kapitol čerpajú zdroje zo štátneho rozpočtu, teda zaradenie do štátnej pokladnice v princípe neodmietajú. Nesúhlasia však s konštrukciou modelu štátnej pokladnice, ktorá vo vzťahu k regiónom odporuje viacerým občiansko-právnym ustanoveniam ústavy.“ Tento záver v stredu 4. februára na rokovaní potvrdili predsedovia VÚC a iniciovali štyri alternatívy riešenia inej formy napojenia na štátnu pokladnicu, aká na tú, ktorá sa už začala realizovať.

Keďže zákon nedovoľuje samosprávnym krajom združovať sa a zriadiť si profesijnú organizáciu, ako je ZMOS, poslanci Národnej rady SR budú iniciovať návrh novely zákona o štátnej pokladnici. Predkladateľom zákona bolo Ministerstvo financií SR. Ďalšiu z alternatív riešenia pripravilo 30 koaličných a opozičných poslancov, ktorí do týždňa podajú v tejto veci sťažnosť na porušovanie občianskych práv na Ústavný súd SR. Vzhľadom na to, že spomínaný súd nepreberá sťažnosti VÚC a v prípade podania na súd bude nimi podaná sťažnosť označená za neplatnú, poslanci sa poistia a súbežne podajú sťažnosť aj na Generálnu prokuratúru SR. Poslednou alternatívou budú sťažnosti na porušenie občiansko-právneho poriadku, ktoré podajú štyri VÚC, povedal predseda BSK.

Plusom realizácie spomínaného projektu v zmysle platného zákona o ŠP je plánovanie výdavkov štátneho rozpočtu, čomu sa bránia regióny, ako aj príjmov verejného sektora. Tým, že denne bude k dispozícii tok príjmov a výdavkov, resp. ich položiek na účtoch jednotlivých klientov pokladnice, vláda bude mať k dispozícii reálny prehľad o čerpaní výdavkov a použití príjmov verejných financií. Prípadný prebytok zdrojov na účte jedného klienta pokladnice môže vláda presmerovať na úhradu priebežného schodku verejných financií, teda nebude si musieť požičiavať na finančnom trhu drahé peniaze.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS