ČLÁNOK




Saktorov, kultúrou vzácne nedotknutý jazyk
17. januára 2003

Odborári sa rozhodli protestovať proti zmenám v Zákonníku práce. Je dobre, že môžu. Iba postihnutie jazykovým malomocenstvom dovolí zmieriť sa s tým, ako môžu. Denník Sme zaznamenal situáciu spred Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR: „Musíme voliť aj takéto formy protestu. Myslím si, že je to jediný nástroj, ako presvedčiť túto slepú, hluchú a nemú vládu, ako.,“ z davu sa ozvalo „sprostú“ a Saktor pokračoval, „. aj sprostú vládu, pokojne môžeme povedať. Keď nebude možnosť presviedčať, tak aj búchať po hlavách. Nechcem opakovať slová jedného slovenského politika, ale búchať po hlavách. Nie ľudí, ale politikov, aby sa konečne spamätali.“

Ivan Saktor nie je nevzdelaný bezdomovec. Pomerne dobre živený odborársky predák používa pomerne nadštandardné služobné auto, kultúru však kúpiť nemožno. Hovorí ako to cíti, ako vie a iba presviedča o kvalite vlastnej mentálnej výbavy.

Kým predstavitelia vlády si na odborársky slovník zvykli, zamestnávateľom sa nepáči. Agentúra SITA priniesla správu o tom, že podmienkou ďalšieho rokovania zástupcov zamestnávateľov s odborármi o navrhovaných zmenách v Zákonníku práce je prerušenie nátlakových akcií odborárov pred ministerstvom práce a sociálnych vecí. Vo štvrtok to po rokovaní oboch sociálnych partnerov uviedol Karol Pavlů z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. „Dnes ráno sme boli svedkami napádania a vulgarizmov zo strany protestujúcich odborárov,“ poznamenal.

„Počas vyjednávania sa nemajú konať nátlakové akcie, toto nie je zvykom nikde v civilizovanom svete,“ povedal Pavlů. „Nespochybňujeme právo odborárov vyjadrovať sa, ale aby to prechádzalo k urážkam a vulgarizmom, to nie je v poriadku,“ dodal.

Pavlů sa vyjadril aj k vyhláseniu prezidenta Konfederácie odborových zväzov Ivana Saktora, podľa ktorého odbory budú viesť protestné akcie až po možné poškodenie slovenskej ekonomiky. „Poškodzovanie slovenskej ekonomiky je proti záujmom obyvateľov Slovenska a je to posledná vec, ktorú potrebujeme,“ uviedol.

Ivan Saktor rád tvrdí, že zastupuje ľudí práce. Nech ich vymenuje.

Nasledujúce riadky zverejnili odborári na internete. Profini ich necháva bez komentára, s ľahkým pripomenutím, že na začiatok 19 storočia a nevoľníctvo si ani klasik veľkosti Ivana Saktora pamätať nemôže.

Stanovisko Predstavenstva KOZ SR k novele Zákonníka práce

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky hodnotí návrh novely Zákonníka práce predkladaný vládou ako neprijateľný s cieľom vrátiť postavenie a práva zamestnancov na začiatok 19. storočia. Svoje stanovisko opiera najmä o tieto argumenty:

Vládny návrh novely Zákonníka práce

– znižuje ochranu zamestnancov pred prepustením,

– znižuje ochranu zamestnancov pri hromadnom prepúšťaní,

– ruší 3-mesačnú výpovednú lehotu,

– znižuje ochranu zamestnancov s ťažkým zdravotným postihnutím,

– vypúšťa povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť prácu zamestnancom, ktorým bude daná výpoveď z dôvodu ohrozenia chorobou z povolania,

– ruší minimálne mzdové nároky zamestnancov,

– ruší nárok zamestnancov na odstupné a odchodné,

– ruší zásadu rozvrhnutia pracovného času na 5 dní v týždni,

– ruší právo kontroly odborov nad stavom BOZP,

– ruší nárok na dodatkovú a ďalšiu dovolenku.

Takýto návrh novely Zákonníka práce je v rozpore s článkami 36 a 37 Ústavy Slovenskej republiky a v rozpore s právom Európskej únie. Likvidáciou odborov odmieta sociálny dialóg a dostáva zamestnancov do polohy nevoľníkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS