ČLÁNOK


,

Sako a kravata na Wall Street opäť povinné
6. decembra 2002

V roku 2000 bol svet investičných bankárov v New Yorku v tom najlepšom poriadku. Obchody s podnikovými fúziami a uvádzaním spoločností na burzu išli ako po masle. Bankové domy a investičné spoločnosti sa usilovali všetkými desiatimi udržať mladých a dynamických pracovníkov vo svojich radoch. Poskytovali im bezplatné hodiny vo fitnesových štúdiách, jedlo v „kantíne“ bolo zadarmo a burzoví analytici dostali nezriedka v hotovosti tisíc dolárov na osobné výdavky bez toho, aby museli predložiť účty. Epocha, keď v bankových domoch prevládali verní pracovníci v klasických sivomodrých oblekoch a decentnou kravatou, sa zdala byť nenávratnou minulosťou.

Banky a investičné fondy na Wall Street vtedy bojovali s internetovými spoločnosťami o najmúdrejšie a najdynamickejšie zamestnanecké hlavy. Navyše, informačno-technologické podniky patrili k najdôležitejším zákazníkom honosných bankových domov. Konvencie v novoekonomických firmách však boli iné. V nijakom prípade neboli „staromódne“, kravaty a obleky sem nepatrili. „In“ boli džínsy, značkové nohavice a moderné tričká či pulóvre. V auguste 2000 ukázal finančný magazín Institutional Investor na úvodnej strane piatich mladých ľudí ležérne oblečených v kaki nohaviciach a polokošeliach – a čitateľom položil otázku: „Možno takto podnikať na Wall Street?“

Koniec neformálneho obliekania

Dnes, o necelé dva roky neskôr, je odpoveď viac ako jasná: Nie! Väčšina informačno-technologických firiem je v konkurze, akciové kurzy sa prepadli do príslovečnej čiernej diery, nemálo vtedajších zamestnaneckých hviezd už nezarába státisíce dolárov (ak vôbec má prácu), a väčšina z tých, čo majú robotu, nosí opäť staré dobré obleky a kravaty.

Vo februári tohto roku informoval bankový dom Lehman Brothers pracovníkov, že nastal koniec éry neformálneho obliekania. Začiatkom septembra dala Deutsche Bank na vedomie zamestnancom oddelenia Globálne trhy, že musia opäť nosiť saká a kravaty. V októbri rozoslalo predstavenstvo renomovanej brokerskej firmy Bear Stearns prípis, v ktorom stálo, že pracovníci a pracovníčky musia chodiť do práce v oblekoch a kostýmoch. A je iba otázkou času, keď sa k spomínaným trom firmám pridajú zvyšné bankové domy a investičné spoločnosti na Wall Street.

Získať opäť priazeň

Azda najpriamejšie formulovalo zmenu trendu predstavenstvo spoločnosti Bear Stearns: „V týchto ťažkých konjunkturálnych časoch je mimoriadne dôležité, aby každý aspekt nášho podnikania, vrátane príslušného oblečenia, odrážal našu angažovanosť v prospech zákazníka,“ stálo v obežníku.

Slabá konjunktúra a prepad kurzov na burze však nie je zrejme jedinou príčinou, prečo sa burziánske obleky a kostýmy opäť dostali do módy. Reforma oblečenia na Wall Street je takisto opatrením na znovuzískanie a následné udržanie dôvery súkromných investorov, vkladajúcich peniaze na finančné trhy prostredníctvom osobitných oddelení bankových domov. Veď v poslednom období sme boli svedkami množstva škandálov, ktoré otriasli dôverou občanov vo finančníkov na newyorskej burze. Analytici totiž často odporúčali kúpu účastín, ktoré v internom styku označovali za „smeti“, a aj pri platobnej neschopnosti takých bývalých burzových gigantov ako Enron a WordCom zohrali banky a ich analytici veru viac ako neslávnu rolu.

„Wall Street musí teraz budiť morálnejší a dôveryhodnejší dojem,“ vysvetľuje najnovší trend Jeff Stone, autor mnohých knižných hitov á la „obliekaj sa moderne – oblečením k pracovnému úspechu“. Vo výkladoch mnohých obchodov jednoznačne dominujú klasické sivomodré obleky a moderné kravaty. Aj keď pre menej zákazníkov. Podľa odhadov odborníkov stratilo prácu v newyorských bankových domoch a investičných spoločnostiach od začiatku tohto roku približne 67-tisíc analytikov a finančných expertov.

Šaty robia človeka

Samozrejme, šaty robia človeka – aj bankára. Konzervatívne saká, kravaty a nenápadne ladené kostýmy môžu však byť len prvým krokom k znovuzískaniu dôvery súkromných investorov. Omnoho dôležitejšia je, pravdupovediac, istota zákazníkov-vkladateľov peňazí do investičných fondov, že nie sú iba hračkou v rukách namyslených a za peniazmi bažiacich finančníkov, snažiacich sa zbohatnúť za niekoľko mesiacov – nezriedka práve na úkor svojich zákazníkov.

Dôvera je plachá laň. Škandály uplynulých mesiacov ju z Wall Street odplašili. Finanční analytici a investiční bankári sa budú musieť dlho snažiť, aby u zákazníkov naspäť získali stratený morálny kredit.

Autor je spolupracovníkom PROFITU


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS