Rusko by malo za rok 2000 vykázať najvyššiu mieru rastu ekonomiky od rozpadu ZSSR, značný obchodný prebytok a rast domácich a zahraničných investícií. Vyhlásil to ruský premiér Michail Kasianov. Ruskú ekonomiku, ktorá je v značnej miere závislá od exportu ropy a plynu, povzbudil rast svetových cien energie na vysoké úrovne a pozitívny vplyv mala aj devalvácia rubľa po finančnej kríze v roku 1998.
Hrubý domáci produkt (HDP), ktorý v roku 1999 vzrástol o 3,2 %, by mal za rok 2000 vykázať rast o 7 %, kým priemyselná produkcia by sa mala v tomto roku zvýšiť o 9,5 % v porovnaní s minuloročným rastom o 8,1 %. Podľa premiéra je hlavnou príčinou rastu priemyselnej produkcie rast domáceho dopytu a zvyšovanie investícií. Domáce investície sa v roku 2000 v porovnaní s rokom 1999 zvýšili pravdepodobne o 17 – 19 %, pričom zahraničné investície vzrástli o 20 – 22 % na 8 mld. USD, z čoho približne polovica smerovala do priemyslu. Reálne príjmy domácností stúpli o 9,5 %.
Najväčší rast sa podľa slov premiéra zaznamenal v ľahkom priemysle, v zdravotníctve, polygrafii, kovospracovateľstve a strojárstve. Podiel barterového obchodu poklesol na 20 % z úrovne 60 %, zaznamenanej pred dvoma rokmi. Kasianov povedal, že obchodný prebytok by mal v tomto roku vykázať 10-ročný rekord 60 mld. USD pri export v hodnote 102 mld. USD a importe za 42 mld. USD. Premiér dodal, že poľnohospodárstvo za rok 2000 po prvý raz za 10 rokov vyprodukovalo o 3 % viac ako v predchádzajúcom roku. Premiér dodal, že vláda splatila všetky nedoplatky v oblasti dôchodkov a miezd.
Premiér Kasianov vyjadril nádej, že Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý by mal do Moskvy vyslať misiu v januári 2001, rozhodne o redukcii dlhu Ruska veriteľom z Parížskeho klubu, pohybujúceho sa na úrovni 48 mld. USD. Predchádzajúca misia MMF odcestovala z Ruska v novembri, pričom neposkytla žiadne vyjadrenie ani odporúčanie. Bez dohody s MMF nemôže Rusko začať rokovania s Parížskym klubom, ktorému musí v rámci splátok uhradiť v budúcom roku 3 mld. USD.