ČLÁNOK




Rozšírenie EÚ poskytuje príležitosti, ale skrýva aj riziká
30. apríla 2004

Podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch Ratings rozšírenie Európskej únie (EÚ) 1. mája vytvorí značné príležitosti pre vstupujúce ako aj súčasné krajiny. Agentúra však varuje, že rozšírenie taktiež obsahuje mnoho rizík. Ako ďalej uviedla Fitch vo svojej špeciálnej správe, pre krajiny strednej a východnej Európy (SVE), a to ČR, Estónsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Slovensko a Slovinsko, sa zavŕši vstup niekoľko rokov ekonomických a politických reforiem, ktoré vydláždili transformáciu z komunistického režimu k demokracii a trhovo orientovanej ekonomike. Rozšírenie by mohlo zároveň poskytnúť potrebný impulz pre ekonomickú reformu v krajinách súčasných pätnástich členov.

Podľa agentúry Fitch rozšírenie skrýva taktiež riziká, keď prijatie ôsmich krajín SVE spolu s Cyprom a Maltou zvýši populáciu EÚ o 20 %, avšak k hrubému domácemu produktu (HDP) pridá menej ako 5 %. Týmto spôsobom bude príjmová medzera medzi najbohatšími a najchudobnejšími krajinami v EÚ širšia ako kedykoľvek predtým. Priemerný príjem na obyvateľa nových členov aj so zahrnutím prepočítania životných nákladov, je menej ako 50 % priemeru existujúcich krajín. „Aj keď budú pokračovať nové krajiny v raste dvojnásobným tempom ako súčasní členovia a zaznamenávať stabilnú apreciáciu reálneho výmenného kurzu, bude trvať viac ako 20 rokov na skončenie rozdielu v príjmoch,“ uviedla Fitch.

Problémom bude taktiež zaistenie hladkého fungovania inštitúcií Európskej únie. Slabá efektivita v rozhodovaní by mohla zabrzdiť ekonomické reformy a oddialiť ďalšie plánované rozšírenie o Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko a možno Turecko. S výhľadom do budúcnosti rozšírenie EÚ je prvým krokom k eventuálnej expanzii eurozóny, keď všetci desiati členovia vstupujú do EÚ s jasným úmyslom stať sa členmi EMÚ a osvojiť si euro. Baltické krajiny Estónsko, Litva a Lotyšsko sú spolu so Slovinskom v dobrej pozícii na splnenie Maastrichtských kritérií pre prijatie eura v rokoch 2007 a 2008, avšak najväčší noví členovia Poľsko, Maďarsko a Česká republika zaostávajú kvôli vysokým rozpočtovým deficitom.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zvýšila hornú hranicu ratingu, ktorý môžu získať slovenské súkromné banky a spoločnosti, o dva stupne nad rating dlhodobých záväzkov Slovenska v cudzej mene. Takzvaný stropný rating sa tak nachádza na úrovni A, zatiaľ čo rating dlhodobých záväzkov krajiny v cudzej mene je na úrovni BBB+. Informovala o tom agentúra Fitch. Tento krok podľa agentúry umožní najsilnejším bankám a spoločnostiam zabezpečiť si rating, ktorý bude vyšší ako rating štátu, bude lepšie odrážať ich kredibilitu a zvýši prístup ku kapitálovým trhom.

Agentúra zároveň pridelila ratingové stropy aj ostatným pristupujúcim krajinám do Európskej únie (EÚ), pričom v každej z nich sú ratingové stropy o dve úrovne vyššie ako aktuálny rating dlhodobých záväzkov danej krajiny v cudzej mene. Rating dlhodobých záväzkov v cudzej mene Českej republiky je A- a stropný rating je v prípade tejto krajiny A+. Maďarsko má tieto ratingy na úrovniach A-/A+, Poľsko BBB+/A, Cyprus A+/AA, Estónsko A-/A+, Lotyšsko BBB+/A, Litva BBB+/A, Malta A/AA- a Slovinsko A+/AA.

Stropné ratingy odrážajú hodnotenie rizík regulácie výmeny kapitálu a konvertibility zo strany štátu, ktoré by mohli znížiť schopnosť súkromného sektora konvertovať domácu menu na zahraničnú a transferovať ju cudzím veriteľom. Členovia EÚ sa však musia prispôsobiť obmedzeniam, ktoré podľa agentúry Fitch znižujú riziká spojené s pohybom kapitálu pre súkromný sektor aj v prípade dlhovej krízy štátu.

Ako uviedla agentúra Fitch, všetci noví členovia EÚ zaviedli potrebnú legislatívu na odstránenie reštrikcií pri pohybe kapitálu a investícií s ostatnými členskými i nečlenskými štátmi únie. Pristupujúce krajiny si však ponechali možnosť zaviesť reštrikcie v prípade „náhlej krízy v platobnej bilancii“. Tieto opatrenia musia mať v takom prípade obmedzený dosah, musia byť dočasné a môže ich zmeniť alebo dokonca zrušiť Rada EÚ. EÚ môže tiež zvýšiť finančnú podporu členských krajín, ktoré čelia problémom s platobnou bilanciou. „Keď nové krajiny zavedú euro, bude môcť agentúra v ich prípade uplatniť stropný rating eurozóny na úrovni AAA,“ uviedla agentúra.

Hoci agentúra Fitch podľa svojej správy verí, že členstvom v EÚ sa zníži riziko pristupujúcich krajín spojené s transferom kapitálu a konvertibilitou, toto riziko podľa nej úplne nezanikne a bude súvisieť s rizikom dlhovej krízy štátu. „Preto je uvedený stropný rating krajiny napojený na rating dlhodobých záväzkov štátu v cudzej mene a pravdepodobne sa bude spolu s ním meniť,“ dodala Fitch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS