ČLÁNOK




Rozpory v rámci koalície prinášajú ekonomické riziká
9. júla 2001

Rozhodnutím Strany maďarskej koalície (SMK) o zastavení spolupráce s vládnou koalíciou sa podľa názoru analytikov zintenzívnili politické riziká na Slovensku. Analytici sa rozchádzajú v odpovedi na otázku, či plánovaný odchod SMK z koalície povedie ku kolapsu vlády alebo k predčasným voľbám, avšak zhodne potvrdili, že to spôsobí zabrzdenie legislatívneho programu a reforiem v ďalších oblastiach.

Po zverejnení správy o rozhodnutí SMK poklesla koruna voči euru o jeden percentuálny bod na 42,47 / 42,53 SKK/EUR, pričom k nepriaznivým vplyvom sa pridružili aj negatívne nálady na svetových trhoch voči východnej Európe. Kvôli nízkej likvidite trhu sa slovenská mena stala náchylnejšou na prudšie výkyvy. Díleri povedali, že doterajší odliv zahraničného kapitálu je zatiaľ skôr iba prejavom uzatvárania dlhých korunových pozícií ako úplnou zmenou nedávnych priaznivých nálad. „Ide možno o náhlu reakciu a krátkodobú paniku,“ povedal obchodník zo Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Díler ING Bank Branislav Matušek dodal: „Domáca politická situácia bezpochyby vplýva na korunu. Je zložité predpovedať budúce pohyby, pretože existuje aj silný vplyv zo strany iných trhov, ako napríklad z Poľska a Maďarska.“

„Sme presvedčení, že SMK oficiálne opustí koaličnú vládu v auguste 2001. Táto skutočnosť prinesie hrozbu predčasných volieb alebo politickú neistotu do riadnych volieb v septembri resp. októbri 2002. Predčasné voľby v súčasnej fáze by pravdepodobne nevytvorili taký parlament, ktorý by si želali trhy a Európska únia. Toto riziko zvyšuje menové riziká a iné makroekonomické hrozby,“ povedal analytik ING Charles Robertson. Iní analytici však povedali, že predčasné voľby nie sú pravdepodobné, pričom tvrdia, že vláda pravdepodobne „dokríva“ až do riadnych volieb plánovaných na jeseň 2002 so sporadickou podporou zo strany jej koaličných partnerov a SMK. Podľa ich názoru je pravdepodobné že SMK podporí vládu v kľúčových otázkach, akou je napríklad rozpočet. Analytici dodali, že rozpor medzi vládnucimi stranami pravdepodobne spôsobí, že dôležité reformy v oblasti zdravotníctva a dôchodkového systému nenájdu podporu, avšak kľúčové privatizačné projekty, zahŕňajúce aj Slovenský plynárenský priemysel, by mali napriek tomu napredovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 1. 2025

USD 1,032 0,007
CZK 25,177 0,008
GBP 0,831 0,002
HUF 412,900 1,550
CAD 1,489 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS