V júni tohto roku americká vláda evidovala prebytok vo výške 53,57 mld. USD vzhľadom na rast príjmov, podporených daňovými platbami korporácií a jednotlivcov k záveru druhého štvrťroka 1999. Informovalo o tom ministerstvo financií USA.
Napriek júlovému rastu pasívneho salda by mala americká vláda k záveru fiškálneho roka 1999, ktorý sa končí 30. septembra, evidovať predpokladaný výrazný prebytok štátneho rozpočtu. Počas prvých 10 mesiacov sa však prebytok zvýšil o 60,8 % na 69,11 mld. USD, kým v porovnateľnom období minulého roka dosahoval 42,98 mld. USD.
Prezident USA Bill Clinton označil progres pri dosahovaní tohoročných rozpočtových cieľov za výsledok prísnej fiškálnej politiky, ku ktorej v tomto roku americká vláda pristúpila. Jej hlavným cieľom je najmä splácanie štátneho dlhu. „Vďaka prísnej fiškálnej disciplíne prebytok v súčasnosti dosahuje 69,1 mld. USD, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zodpovedá rastu o viac ako 20 mld. USD a zároveň historicky najvyššej úrovni pre toto obdobie,“ povedal Clinton.
Minuloročný prebytok, zároveň prvý od roku 1969, predstavoval 69,2 mld. USD, kým podľa americkej vlády prognózy na tento rok sľubujú aktívne saldo až vo výške 98,84 mld. USD. Na základe kalkulácií rozpočtového úradu Kongresu by mal byť odhadovaný prebytok tohoročného rozpočtu ešte vyšší a to až na úrovni 111 mld. USD. Pokračujúca expanzia hospodárstva by mala zabezpečiť rozpočtový prebytok až do roku 2009, pričom kumulatívny prebytok by sa mal do tohto obdobia vyšplhať až do výšky 2,9 biliónov USD.