ČLÁNOK


,

Rozhoduje ponuka a dopyt
11. mája 2003

Ak vám zostali akcie slovenských podnikov ešte z prvej vlny kupónovej metódy privatizácie a potrebujete peniaze, alebo sa chcete akcií jednoducho zbavit, možno neviete, že obchod s cennými papiermi, ktoré sú obchodované na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB), sa môže uskutocnit len prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi, ktorý je clenom Burzy cenných papierov Bratislava (BCPB). Ako si ho však vybrat a ako vyzerá samotný obchod?

Najskôr cez telefón

Zoznam clenov uverejnuje burza na webovej stránke www.bsse.sk. Informácie o jednotlivých subjektoch takisto môžete získat v Asociácii obchodníkov s cennými papiermi. Podstatné je, aby mal obchodník platnú licenciu, prípadne bol aspon v licencnom konaní. Kto splna danú podmienku, získa základnú množinu. Okruh potenciálnych sprostredkovatelov sa však zúži aj vdaka tomu, že nie všetci obchodníci s cennými papiermi poskytujú služby aj pre drobných akcionárov. Dôležitý je preto prvý kontakt, získanie referencií. Podla marketingovej riaditelky RMS-Marketu, o. c. p., a. s., Lýdie Kádašiovej by sa mal záujemca o predaj najskôr informovat telefonicky. Zistí tak základné údaje o celej transakcii, predbežný výpocet poplatkov, potrebné doklady a dozvie sa, do kolkých dní od realizácie transakcie mu obchodník poukáže peniaze. Hovorkyna CSOB, a. s., Miriam Hajduová dodáva, že klient by sa mal spýtat, ci je cenný papier likvidný, pri akých cenách sa obchoduje a aké poplatky zaplatí v súvislosti s transakciou. Okrem provízie obchodníkovi totiž zaplatí aj Stredisku cenných papierov SR , a. s., a burze. Podla skúseností Róberta Bohyníka z Palco Brokers, o. c. p., a. s., rozhodovanie klienta závisí najmä od poplatkov, referencií, prípadne osobnej empírie. Za výhodu bankových obchodníkov považuje ich znacku, pri nebankových obchodníkoch sú to casto nižšie poplatky, flexibilita.

Ak si teda potenciálny predajca vyberie obchodníka, ktorý najviac vyhovuje jeho požiadavkám, podpíše komisionársku zmluvu. Obchodník si overuje totožnost majitela podla obcianskeho preukazu, prípadne iného dokladu. Ak zastupuje predávajúceho iná osoba, potrebuje úradne overenú plnú moc. L. Kádašiová odporúca, aby si klient riadne preštudoval komisionársku zmluvu.

„Ked má predávajúci záujem využívat služby obchodníka s cennými papiermi castejšie, môže podpísat jednu zmluvu a neskôr komunikovat len formou príkazov, ktoré podáva osobne, telefonicky, faxom alebo cez internet,“ dodáva M. Hajduová. Po podpise zmluvy teda nasleduje pokyn na predaj. Predávajúci špecifikuje, co predáva, za kolko, prípadne dokedy. Musí identifikovat akciu – jej názov, císlo ISIN, pocet kusov. Niektorí obchodníci požadujú aj výpis zo strediska. L. Kádašiová znovu upozornuje na dôkladnú kontrolu dát na obchodnom pokyne, ktorými sú osobné údaje, identifikácia cenného papiera, pocet akcií, limitná cena, cas a financná stránka vyrovnania transakcie. Každý obchodník je totiž zo zákona povinný poskytnút klientovi maximálnu odbornú starostlivost, okrem iného aj predat akcie za co najvýhodnejšiu cenu.

Vyrovnanie za tri dni

Ako reálne vyzerá predaj cenných papierov? Obchodník dá príkaz burze na zablokovanie konkrétnych akcií na úcte klienta. Overuje si tak, ci klient naozaj vlastní cenné papiere a nepredáva ich aj prostredníctvom niekoho iného. Ak by tak urobil, povinnostou obchodníka je dodržanie záväzku. V praxi to znamená, že by musel akcie dokúpit do portfólia a následne ich predat. Ak je všetko v poriadku, celý obchod závisí už len od dopytu a ponuky. Obchodník dá burze elektronický príkaz na predaj za urcitú cenu. Ak má niekto záujem o kúpu pri danej cene, obchod sa uskutocní. Nasleduje vyrovnanie, ktoré zabezpecuje burza a zahrna aj registráciu príkazu na prevod zaknihovaných cenných papierov v stredisku. Stredisko je podla zákona c. 600/1992 Zb. o cenných papieroch povinné previest cenný papier. Samozrejme, príkaz na registráciu prevodu musí splnat náležitosti stanovené zákonom, ciže okrem riadneho oznacenia cenného papiera aj údaje týkajúce sa obchodníka a nadobúdatela. Stredisko zaregistruje príkazy na prevod zaknihovaných cenných papierov od BCPB v elektronickej podobe. Vyrovnanie by malo trvat tri pracovné dni. Potom predávajúci obchodník dostane peniaze a po odpocítaní poplatkov ich pošle na úcet klienta alebo ich vyplatí v hotovosti.

O tom, kolko potrvá predaj, rozhoduje trh. Ak sa dopyt a ponuka stretnú pri požadovanej cene, obchod sa uskutocní okamžite. Ak o akcie nie je záujem alebo ponúkaná cena je nižšia, ako žiada klient, môže transakcia trvat aj niekolko mesiacov. Na nereálne požiadavky by mal predávajúceho upozornit obchodník. Všeobecne sa odporúca akcie predat, ak výška poplatkov nie je vyššia ako zisk z ich predaja.

Poplatky

Za co všetko majitel cenných papierov zaplatí? Minimálna provízia obchodníkovi sa pohybuje od 100 do 500 korún. Niektorí vyberajú fixný poplatok za podanie pokynu, iní úctujú v intervale od jedného do štyroch percent z objemu predaja. Burza fakturuje 0,08 percenta z realizovaného objemu a väcšina poplatkov stredisku závisí od poctu cenných papierov. Platia sa však aj fixné poplatky, napr. za pozastavenie práva nakladat s cennými papiermi alebo poštovné.

Pri modelovom výpocte poplatkov uvedenom v tabulke sme predpokladali, že majitel akcií ich chce predat za cenu 20-tisíc korún. Kedže cast platieb stredisku závisí od poctu predávaných cenných papierov, tri varianty sa odlišujú práve množstvom predávaných akcií a ich limitnou cenou, ciže cenou za jeden predaný cenný papier.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS