ČLÁNOK




Rozdiely medzi prvou a druhou skupinou kandidátov do EÚ
24. septembra 2000

Stretnutie ministrov financií 12 asociovaných krajín ukázalo existujúcu diferenciáciu medzi členmi tzv. prvej skupiny (ČR, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko, Cyprus) a druhej skupiny kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie, ktorej súčasťou je aj Slovensko. Po stretnutí ministrov to pre agentúru SITA povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. „Niektorí ministri prvej skupiny neprejavili dostatočnú ochotu podeliť sa o skúsenosti z prístupových rokovaní, čo sa prejavilo tiež v nedostatočnej akceptácii návrhu stretávať sa v rámci všetkých kandidátskych krajín na podobných stretnutiach častejšie,“ povedala ministerka, podľa ktorej by sa však častejšie mítingy mali uskutočňovať medzi krajinami druhej skupiny.

Ministri tiež v nedeľu navrhli požiadať Ecofin (Hospodársku a finančnú radu eurozóny), aby sa mohli jeho zasadnutí zúčastňovať so štatútom pozorovateľov. Na zaradenie Slovenska do prvej skupiny, o čo sa SR usiluje, je podľa ministerky treba prekonať určitý odpor a hľadať podporu, napríklad od maďarského ministra financií, ktorý svoju podporu postupu Slovenska v predvstupovom procese už vyjadril. „Postoj Českej republiky je trochu zdržanlivejší,“ dodala ministerka.

Schmögnerová, ktorá sa v Prahe stretla aj so spolkovým ministrom financií Rakúska Karl-Heinz Grasserom, získala od neho podporu všeobecnej požiadavky kandidátskych krajín na pozorovateľský štatút v Ecofine. „O privatizácii bánk sme nehovorili,“ povedala ministerka v súvislosti s procesom privatizácie slovenských bánk, o ktorý sa zaujímajú aj rakúske banky. V prípade Slovenskej sporiteľne sú podľa neoficiálnych informácií dvaja z troch súčasných kandidátov práve rakúske banky (Erste Bank a Bank Austria Creditanstalt). Podľa Schmögnerovej ide o otázku súkromných finančných inštitúcií, aj keď, ako dodala, v jednom z uchádzačov má tiež podiel štát.

V rámci bilaterálnych rokovaní sa ministerka stretla s predstaviteľmi alžírskeho Ministerstva financií, ktorého šéf by mal navštíviť v januári 2001 Slovensko spolu so skupinou podnikateľov. Záujem Slovenska sa týka nadviazania na tradičné československé exporty energetických celkov do tejto africkej krajiny a tiež účasti slovenských stavebných firiem na jej obnove.

V nedeľu sa má B. Schmögnerová stretnúť aj s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu (MMF) a skupinou inštitucionálnych investorov „Merrill Lynch’s Emerging Markets Investor Conference“. V pondelok má ministerka na programe stretnutie s viceprezidentom Svetovej banky (SB) Johannesom F. Linnom. Zároveň by jej mala byť udelená cena Euromoney „Najlepší minister financií za rok 2000“.

Na 55. Výročnom zasadnutí MMF a SB do Prahy sa zúčastnia aj predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS). Delegáciu tvoria guvernér NBS Marián Jusko, viceguvernérka centrálnej banky Elena Kohútiková a vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku NBS Karol Mrva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS