ČLÁNOK




Rozdiely medzi jednotlivými typmi platobných kariet
6. mája 2004

Používanie platobných kariet na každodenné nákupy ako aj na kúpu drahších vecí sa stalo na Slovensku úplne bežným javom. Väčšina ľudí má vo svojej peňaženke aspoň jednu kartu a celkový počet vydaných platobných kariet na Slovensku prekročil v tomto roku 3 miliónovú hranicu. Na svete používajú milióny ľudí platobné karty z rôznych dôvodov – pri nákupe v potravinách, na zaplatenie dovolenky cez internet, alebo na neočakávané platby. Existuje veľa možností ako platiť kartou Visa. Získajte prehľad o platobných kartách a vyberte si tú, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Aké sú teda rozdiely medzi platobnými kartami?

Prvým rozdielom je „tvar“ alebo dizajn karty a spôsob autorizácie kartových transakcií:

“ Bezreliéfne karty (neembosované)- sú určené len na elektronické transakcie – transakcie musia byť elektronicky overené priamo pri platbe u obchodníka alebo pri výbere hotovosti z bankomatu. Majiteľ karty musí potvrdiť transakciu kódom PIN (osobné identifikačné číslo), ktorým sa karta chráni proti zneužitiu. Elektronická karta má plochý povrch bez vystupujúcej tlače. Jednou z najpopulárnejších elektronických kariet na Slovensku je Visa Electron.

“ Embosované karty – majú reliéfnu, vyrazenú tlač, takže ich možno použiť v mechanickom imprinteri (tzv. „žehličke“) alebo na virtuálnu platbu cez internet. Pri použití u obchodníka, ktorý nemá priame spojenie s bankou, sa údaje z karty otlačia imprinterom na papier a na základe odtlačku sa transakcia potvrdzuje. Obchodník neoveruje, či má majiteľ karty na účte dostatok peňazí. Embosované karty možno použiť aj bez elektronického overenia kódom PIN – majiteľ karty potvrdí transakciu svojím podpisom. Embosované karty ponúkajú vyšší štandard než elektronické karty a možno ich použiť napríklad ako doklad totožnosti pri rezerváciách leteniek alebo hotelov počas cestovania.

Druhý rozdiel je v tom, aké peniaze sa na platbu kartou použijú:

“ Debetné karty – s debetnou kartou Visa majú majitelia kariet nepretržitý prístup k peniazom na svojom účte. Debetné karty sa zvyčajne vydávajú ku konkrétnemu bankovému účtu. Po vykonaní platby debetnou kartou sa transakcia ihneď zasiela bankovej inštitúcii na spracovanie a peniaze sú stiahnuté z vášho účtu. Takéto používanie debetnej karty je obmedzené denným limitom, pričom nemožno vybrať viac prostriedkov, než je na účte k dispozícii. Používanie debetnej karty Visa je bezpečnejšie a pohodlnejšie než nosenie hotovosti. Banky poskytujú majiteľom kariet mesačné výpisy z účtu, kde sú zaznamenané všetky nákupy debetnou kartou Visa. Takýto výpis uľahčuje sledovanie výdavkov.

“ Kreditné karty – keď na nákup tovaru alebo služieb používate kreditnú kartu, čerpáte časť z úveru, ktorý máte k dispozícii na kreditnom kartovom účte (tento účet je špeciálny a existuje oddelene od vášho osobného bankového účtu). Karta má preddefinovaný kreditný limit, ktorý môže jej majiteľ využiť na nákupy podľa svojho uváženia. Kreditné karty umožňujú majiteľom zaplatiť za svoje nákupy neskôr – obvykle majiteľ karty neplatí nič, až kým nedostane mesačný výpis z účtu. Na konci mesiaca sa môže rozhodnúť uhradiť celú čiastku, alebo, pokiaľ zaplatil za veľký nákup, napríklad dovolenku alebo nábytok, rozloží si náklady na dlhšie obdobie. Každý mesiac majiteľ kreditnej karty dostáva výpis s prehľadom nákupov vykonaných kartou a celkovú dlžnú čiastku. Majiteľ karty musí zaplatiť k stanovenému dátumu minimálne určitú časť celkových výdavkov, pričom sa môže rozhodnúť, či dlh zaplatí naraz, alebo po častiach. Vydavateľ karty účtuje k neuhradenému úveru úrok. Keď majiteľ karty zaplatí celý poskytnutý úver, jeho dostupný úverový rámec sa o uhradenú čiastku zvýši, takže ho môže využívať znova.

“ Charge karty (krátkodobé úverové karty) – ide o kartu podobnú kreditnej, s určeným úverovým limitom. Rozdiel oproti kreditným kartám je v tom, že všetky čiastky platené kartou musia byť splatené každý mesiac v plnej výške a nemôžu sa rozložiť na viaceré splátky.

Tretí rozdiel je v tom, ako sú dáta na karte uložené a zabezpečené:

“ Magnetické karty – ide o platobné karty s magnetickým prúžkom na zadnej časti. Magnetický prúžok obsahuje drobné železité častice zatavené v plastovom filme. Na magnetickom prúžku sú uložené všetky potrebné informácie o majiteľoch karty a jej vydavateľovi (zašifrovaný kód PIN, kód krajiny, menové jednotky, povolený limit a ďalšie údaje).

“ Čipové karty – Už samotné platobné karty sú bezpečnejšou a pohodlnejšou alternatívou na platenie než hotovosť, no čipové karty bezpečnosť bezhotovostných platieb zvyšujú ešte viac. Dáta sú uložené na čipe, ktorý je mimoriadne bezpečný, takže sa znižuje riziko zneužitia karty. Čipové karty sú oproti kartám s magnetickým prúžkom rýchlejšie, pretože platobné transakcie možno autorizovať aj bez pripojenia k sieti. Zákazník tak trávi pri pokladni menej času. Na rozdiel od kariet s magnetickým prúžkom, čipové karty nie sú obmedzené len na platenie. Čip môže obsahovať rôzne aplikácie ako vernostné body a poukážky na zľavy, lístky na dopravu alebo koncerty, poistky, kódy na bezpečnostný prístup do budovy alebo identifikačné údaje majiteľa.

Štvrtým rozdielom je štandard, ktorý karta ponúka: Banky môžu svojim zákazníkom ponúkať rôzne kartové produkty. Platobné karty sa delia podľa štandardu, ktorý určuje denný limit, špeciálne služby a pridanú hodnotu, napríklad poistenie. Slovenské banky ponúkajú nasledujúce karty Visa:

“ Visa Electron – základná elektronická karta, banky obvykle ponúkajú kartu Visa Electron ako súčasť balíka k osobnému bankovému účtu. Visa Electron prišla na trh v osemdesiatych rokoch ako spotrebiteľský debetný produkt, ktorým sa dalo platiť u elektronických obchodníkov. Dnes sa Visa Electron vydáva v rôznych častiach sveta ako spotrebiteľská debetná, kreditná alebo predplatená karta s čipom alebo bez neho. Kartu Visa Electron možno použiť v bankomate alebo ňou zaplatiť u obchodníka, rovnako ako s ktoroukoľvek inou kartou Visa všade tam, kde sú akceptované karty Visa Electron.

“ Visa Classic – klasická embosovaná platobná karta predstavuje vyšší štandard oproti kartám Visa Electron a je najpopulárnejšou platobnou kartou na svete. Ide o ideálnu kartu na zabezpečenie hotelových rezervácií, nákup kníh na internete alebo každodenné nákupy. Jej prednosťou je jednoduchosť, flexibilita a celosvetové pokrytie.

“ Premium – zlaté alebo platinové karty ponúkajú viac výhod oproti štandardným kartám a môžu vyžadovať vyššie bonitné hodnotenie klienta alebo osobný príjem. Prémiové karty ponúkajú vyšší limit na čerpanie, väčšiu kúpnu silu a rozhodujú sa pre ne zákazníci, ktorí od svojich kariet Visa čakajú viac. Výhodou sú mimoriadne služby v hoteloch a na letiskách, prípadne osobné alebo rodinné poistenie, ktoré je súčasťou balíka prémiovej karty.

“ Virtuálna – Visa Web Standard – špeciálna medzinárodná platobná karta Visa určená len na nakupovanie na internete. Na rozdiel od známych plastových kariet ide o kartu papierovú alebo priehľadnú, so sústavu číselných kódov, ktoré umožňujú platbu na internete do výšky dohodnutého limitu. Tak ako v prípade plastových kariet, aj virtuálne karty VISA sú viazané na účet klienta v banke.

Piatym rozdielom je rozsah akceptácie karty:

“ Domáce karty – sú akceptované len na domácom trhu a sú teda určené pre majiteľov kariet, ktorí necestujú do zahraničia. Na Slovensku je takmer 12 000 obchodníkov a 1 400 bankomatov, ktoré akceptujú karty Visa.

“ Medzinárodné karty – sú akceptované na celom svete všade tam, kde možno platiť kartou. Spoločnosť Visa International má najväčšie pokrytie, ktoré presahuje 150 krajín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS