ČLÁNOK




Rosatom sa ešte nerozhodol o vstupe do spoločnosti JESS
22. februára 2013

Ruská spoločnosť Rosatom zatiaľ do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach nevstúpila. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) Dobroslav Dobák, ruský investor sa stále iba oboznamuje s projektom. „V súčasnosti prebieha proces oboznamovania sa, a zatiaľ nie je žiadny záväzný výstup zo strany firmy Rosatom,“ dodal Dobák.

  Česká energetická skupina ČEZ sa vlani rozhodla predať svoj 49-percentný podiel v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS). Prostredníctvom tejto spoločnosti sa mal český energetický gigant spolu so slovenskou štátnou firmou JAVYS zúčastniť na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Koncom minulého roka sa o ruskej spoločnosti Rosatom hovorilo, ako o najvážnejšom kandidátovi na kúpu spomínaného podielu firmy JESS. „Akcionármi spoločnosti JESS sú v súčasnosti stále spoločnosť JAVYS a ČEZ,“ zdôraznil Dobák.

Spoločnosti ČEZ a JAVYS podpísali v januári tohto roka s ruským podnikom Rosatom memorandum. „Memorandum vytvára tretej strane podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc, na základe ktorých si prípadný partner ujasní, či má o účasť v tomto projekte záujem,“ uviedol Dobák.

V projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach sa stále pokračuje. „Terajší akcionári schválili činnosti na tento rok, ktoré počítajú so zabezpečením projektu podľa plánu. Ide napríklad o začatie procesu posúdenia vplyvu projektu na životné prostredie, takzvaná EIA, a ďalšie kroky súvisiace s prípravou projektu,“ konštatoval Dobák.

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne spustenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov. V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky.

Podľa pôvodných plánov mala byť nová jadrová elektráreň postavená na mieste v súčasnosti odstavených jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2020, pričom prípravná fáza mala trvať do roku 2014, kedy sa mala začať aj jej výstavba. Nová elektráreň by mala podľa pôvodných plánov stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s., ktorá vlastní 51-percentný podiel a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií spoločnosti. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 11. 2024

USD 1,077 0,001
CZK 25,208 0,054
GBP 0,832 0,000
HUF 406,680 2,100
CAD 1,498 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS