Cena ropy a ropných produktov by sa podľa očakávaní expertov mala v letných mesiacoch udržať na terajšej úrovni, to je 36 USD za barel ropy Brent. A to najmä kvôli zvýšenému dopytu po pohonných látkach v USA v čase dovoleniek. V 3. štvrťroku sa však podľa analytika VÚB Zdenka Štefanidesa očakáva jej zníženie o 3 USD za barel a koncom roka by sa cena ropy mala pohybovať okolo 29 USD za barel.
Prognózy vývoja cien ropy nedávne rozhodnutie krajín OPEC zvýšiť kvóty na ťažbu ropy neovplyvnilo, keďže niektorí jej členovia ako Saudská Arábia už ťažia nad stanoveným limitom.
Štefanides neočakáva, že vysoké ceny ropy výrazne ovplyvnia hrubý domáci produkt (HDP) v SR, keďže ekonomický rast na Slovensku je značne dynamický. Ceny ropy môžu podľa neho ovplyvniť priamu i nepriamu infláciu. Ak by priemerná ročná cena ropy Brent zostala na úrovni 33 USD za barel, čo je očakávaná priemerná cena na zvyšok roka, mohlo by to zvýšiť infláciu zhruba o 0,3 %.
Podobný názor zastáva aj komoditný analytik českej spoločnosti Colosseum Jiří Šťastný, ktorý takisto predpokladá, že ropa zostane v najbližších mesiacoch drahá. Napriek tomu v terajšej situácii neočakáva, že by cena ropy výrazne ovplyvnila ekonomiku Slovenska a rast HDP. Rozhodnutie OPEC zvýšiť kvóty na ťažbu ropy je podľa neho legalizáciou ich predošlej zvýšenej ťažby. Cenu tejto suroviny ovplyvňujú a môžu ovplyvňovať tri fundamentálne faktory. Jedným z nich je geopolitická situácia na Blízkom východe a hrozba teroristických útokov. Za ďalší označil dopyt po benzíne v USA a Ázii, predovšetkým v Číne. Ceny ropy a ropných látok podľa jeho slov ovplyvňuje aj nedostatok spracovateľských kapacít, keď sa v USA za posledných 10 rokov nevybudovala ani jedna rafinéria, ako aj nízke zásoby.