ČLÁNOK




Rokovanie skupiny G20 zatieňujú obchodné spory
4. septembra 2016

Lídri Európskej únie vyzvali Čínu, aby riešila problém svojho predimenzovaného oceliarskeho odvetvia. Vyjadrili sa tak v nedeľu v rámci summitu G20 v čínskom meste Chang-čou. Summit skupiny G20 musí naliehavo nájsť riešenie nadmernej produkcie ocele, povedal predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Vyzval Peking, aby akceptoval mechnizmus monitorovania nadmernej produkcie, ktorá podľa obchodných partnerov Pekingu spôsobuje pokles cien a stratu pracovných miest.

Čína vybrala obchod za hlavnú tému summitu G20 v meste Chang-čou. Čínski predstavitelia uviedli, že predložia plán podpory obchodu prostredníctvom užšej spolupráce pri regulácii, zdaňovaní a v ďalších oblastiach. USA a predstavitelia iných krajín sa však vyjadrili, že chcú nastoliť otázku nadmernej kapacity čínskeho priemyslu a iné potenciálne „chúlostivé“ témy. Washington uvalil na import čínskej ocele dovozné clá v rozsahu do 500 percent, aby vykompenzoval neprimerané subvencie. Čína, ktorá je najväčším producentom ocele na svete, sa zaviazala, že zredukuje svoju výrobnú kapacitu do roku 2020 o 100 až 150 mil. ton. Čínsky premiér Li Kche-čchiang tento prísľub v sobotu opätovne zopakoval.

Juncker na summite v Číne zároveň odmietol kritiku zo strany USA za to, že Európska únia prikázala Írsku, aby od spoločnosti Apple vymohlo dane v sume 14,5 mld. USD. Brusel totiž dospel k záveru, že nízke dane pre Apple sú neprimeranou vládnou pomocou. Juncker odmietol tvrdenia, že EÚ sa zamerala na americkú firmu. Uviedol, že predošlé rozhodnutia v oblasti daní sa dotkli európskych spoločností, vrátane januárového rozhodnutia, ktoré sa týkalo 35 firiem, väčšinou európskych. „To nie je rozhodnutie proti Spojeným štátom americkým,“ vyhlásil Juncker. „Naše rozhodnutia zakladáme na faktoch,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS