Rokovanie členov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), ktoré sa uskutočnilo uplynulý víkend v Dubaji, neprinieslo svetu veľa optimizmu; skôr naopak. Podľa národohospodárov je situácia svetovej ekonomiky mimoriadne labilná. Do USA treba tento rok doviezť okolo pol bilióna USD, aby vyrovnali deficit vyvolaný americkej obchodnej bilancie. Ak sa však zníži dôvera investorov v schopnosť USA splácať dlhy, na menových trhoch môže dôjsť ku kríze. Tá by mala podľa modelu nemeckej Hypovereinsbank (HVB) pre eurozónu ďalekosiahle dôsledky. Zle by to bolo najmä vtedy, ak by s eurom voči doláru nerástli aj meny rozhodujúcich ázijských štátov, najmä Číny a Japonska.
Ekonómovia HVB vo svojej štúdii napísali, že ak by sa euro voči doláru v priebehu jedného štvrťroka zhodnotilo o 10 %, hospodársky rast eurozóny by sa znížil až o 1 % HDP ročne. „Pri tomto scenári,“ uvádzajú, „by Európska centrálna banka musela znížiť svoje úroky na nulu!“
Niektorí ekonómovia sa obávajú tretej recesie, do ktorej by mohli upadnúť tak USA, ako aj západná Európa. USA sa v nej v predchádzajúcich troch rokoch ocitli na krátky čas už dvakrát. „Nerovnovážnosť sa ešte prehĺbila,“ uvádzajú vo svojom komuniké centrálni bankári. Dodávajú, že dosiahnutie rovnováhy si nemožno predstaviť bez istých dôsledkov. Jej opätovné dosiahnutie súvisí s miernym poklesom dolára a rovnako miernym zhodnotením jenu a čínskeho jüanu. Toto je predstava americkej vlády. Centrálni bankári skupiny G7 túto predstavu pokladajú za absurdnú.
Podľa ekonómov v USA nedôjde k zázračnej tvorbe pracovných miest, ak čínske tovary v dôsledku zhodnoteného jüanu zdražejú. Spracovateľský priemysel má na hrubom domácom produkte USA len 10-% podiel. Ekonómovia žiadajú od americkej vlády, aby sa prestala neustále pozerať po zdrojoch medzinárodného finančného trhu a začala doma znižovať vládne výdavky. Európania sa musia pripraviť na štrukturálne reformy, lebo práve tie bude vyžadovať od nich silnejšie euro. Iba nimi sa západoeurópske ekonomiky podľa ekonómov lepšie pripravia na šoky, ktoré môžu v dohľadnom čase vyvolať zmeny v kurzoch hlavných mien sveta.