Veľká Británia, Švédsko a Holandsko nechceli pri rokovaní o výdavkoch v roku 2011 diskutovať o politických požiadavkách europarlamentu o jeho budúcej roli vo vyjednávaniach.
Rokovania medzi poslancami europarlamentu a vládami členských krajín o rozpočte Európskej únie pre rok 2011 v pondelok uviazli na mŕtvom bode. Znamená to, že budúcoročné výdavky budú rovnaké ako v roku 2010. Vyjednávania skolabovali po tom, ako skupina krajín pod vedením Veľkej Británie odmietla požiadavky europarlamentu na garancie budúceho financovania EÚ. „Je mi ľúto, že niekoľko krajín zatvorilo dvere pred dohodou o rozpočte na rok 2011,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek po tom, ako sa v pondelok do polnoci nepodarilo dosiahnuť dohodu.
Rozpočet EÚ je citlivou otázkou v mnohých členských krajinách EÚ, hlavne vo Veľkej Británii, pretože vlády redukujú svoje výdavky. Europarlament stiahol svoju žiadosť, aby sa rozpočet zvýšil o 6,2 % zo sumy 123 mld. eur a súhlasil so zvýšením iba o 2,9 %. Veľká Británia, Švédsko a Holandsko však nechceli pri rokovaní o výdavkoch v roku 2011 diskutovať o politických požiadavkách europarlamentu o jeho budúcej roli vo vyjednávaniach. Podľa legislatívy EÚ Európska komisia teraz predloží iný návrh rozpočtu a jeho schvaľovanie sa začne úplne od štartovacej čiary. Podľa niektorých diplomatov by sa rozpočet pre rok 2011 teoreticky ešte stále mohol do konca roka 2010 schváliť. Rokovať by sa o tom mohlo na summite EÚ v polovici decembra. Viac ako dve tretiny rozpočtu EÚ smerujú na pomoc chudobnejším regiónom a na subvencie poľnohospodárom. Rozpočet únie predstavuje zhruba 1 % hrubého domáceho produktu EÚ.