ČLÁNOK




Rok 2018 bol kľúčový pre naštartovanie reformy verejného obstarávania, tvrdí predseda ÚVO
27. decembra 2018

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák považuje rok 2018 za kľúčový pre naštartovanie reformy verejného obstarávania. Zároveň bol tento rok podľa neho dôležitý pre pretváranie úradu na modernú, dynamickú a efektívnu inštitúciu, ktorá má svoje postavenie doma aj v zahraničí, a ktorej dôveruje verejnosť.

Veľká novela zákona o verejnom obstarávaní od budúceho roka podľa šéfa úradu proces verejných nákupov zrýchli, zjednoduší a vnesie do neho viac transparentnosti. „Usilujeme sa prestaviť fungovanie systému, v ktorom sa prerozdeľujú peniaze nás všetkých, v prospech verejného záujmu. K tejto snahe patrí aj komunikácia s podnikateľmi, ktorí sa do súťaží hlásia. Máme záujem, aby z prerozdeľovania verejných zdrojov profitovali najmä malí a strední podnikatelia,“ informoval Hlivák agentúru SITA. Novozaložený Inštitút verejného obstarávania na úrade bude zástupcom podnikateľov poskytovať metodické usmernenia na vybrané otázky verejného obstarávania.

ÚVO pri povodniach v lete tohto roka okamžite reagoval adresnou pomocou, vydal metodické usmernenie zatopeným obciam, aby obstarali náhradu za poškodený majetok v súlade so zákonom. Túto adresnú komunikáciu chce úrad budúci rok posilniť s podnikateľmi, ale aj s verejnými obstarávateľmi a obstarávateľmi zastúpenými Združením miest a obcí Slovenska a predsedami samosprávnych krajov v rámci SK 8. „Takto si predstavujem systém práce štátnej inštitúcie, aby flexibilne reagovala na potreby spoločnosti. Úrad nemá byť len strašiakom, preto vkladáme veľa energie do prevencie,“ uviedol Hlivák.

Za porušenie zákona o verejnom obstarávaní udelil úrad za desať mesiacov tohto roka pokuty v celkovom objeme 1,56 mil. eur, čo je najvyššia sumu oproti minulosti. ÚVO v tomto roku podpísal memorandá o spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR, Najvyšším kontrolným úradom SR (NKÚ) a Protimonopolným úradom SR (PMÚ). Rozdelili si pritom, kto sa na čo bude pri kontrole zameriavať. „V prípade NKÚ ide o otázku hospodárnosti. Ak máme podozrenie z nekalého správania sa podnikateľov z hľadiska čestnej hospodárskej súťaže, tak živé spisy postupujeme na PMÚ, ale aj generálnu prokuratúru, ak môže ísť o skutky trestnoprávnej povahy,“ priblížil Hlivák. Táto spolupráca je podľa neho veľmi intenzívna a má slúžiť na čo najväčšiu ochranu verejných zdrojov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS